Osoby niedosłyszące i niesłyszące będą mogły starać się o prawo jazdy na ciężarówki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2018 20:01

Aby móc starać się o prawo jazdy na auta ciężarowe osoby z wymienionymi niepełnosprawnościami muszą mieć prawo jazdy kat. B przez co najmniej dwa lata.

Według szacunków Ministerstwa Infrastruktury, wynikających z danych z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, zmiany przepisów nie spowodują dużych wydatków tych ośrodków. W skali kraju mają one sięgać 20 tys. zł rocznie.

Poparcie dla noweli ustawy zadeklarowały wszystkie kluby parlamentarne. Cezary Grabarczyk (PO) podkreślił, że jest to inicjatywa sejmowej komisji ds. petycji. Zwrócił także uwagę na to, że zmiany dadzą większe możliwości zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami i pozwolą im zdobyć nowe kompetencje zawodowe.

Poseł Mirosław Suchoń (Nowoczesna) zwrócił uwagę, że nowela będzie przeciwdziałała wykluczeniu społecznemu i wpłynie pozytywnie na gospodarkę.

Kazimierz Kotowski (PSL-UED) zaznaczył, że projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji "częściowej niepełnosprawności".

Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz, odpowiadając na pytanie posła Józefa Lassoty (PO), dotyczące możliwości "znakowania" pojazdów prowadzonych przez osoby niedosłyszące lub niesłyszące, powiedział, że pomysł był rozważany. Wskazał jednak, że dzisiejsza technologia "umożliwia osiągnięcie praktycznie pełnej funkcjonalności kierującym z tymi ułomnościami".

Nowela miałaby wejść w życie 1 października 2018 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum