Oskarżony spędził w szpitalu psychiatrycznym 8 lat. RPO wniósł kasację

Autor: rpo.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2016 20:52

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kolejną kasację od postanowienia orzekającego środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. Tym razem oskarżony spędził w szpitalu psychiatrycznym 8 lat.

Oskarżony spędził w szpitalu psychiatrycznym 8 lat. RPO wniósł kasację. Fot. Archiwum

Sprawa stała się głośna w lutym 2016 r., kiedy pan Stanisław został wypuszczony ze szpitala psychiatrycznego po 8 latach (został oskarżony o kradzież 7 paczek kawy). Podstawą wypuszczenia pana Stanisława było postanowienie sądu rejonowego o uchyleniu środka zabezpieczającego. W uzasadnieniu sąd wskazał na pozytywną ocenę zdrowia psychicznego pacjenta sporządzoną przez rybnickich psychiatrów oraz fakt, że czyn zarzucany panu Stanisławowi przestał być przestępstwem, a stał się wykroczeniem.

W związku z rażącymi naruszeniami przepisów w postępowaniu dotyczącym tego czynu Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił wnieść kasację od postanowienia z 2007 r. Orzeczenie Sądu Najwyższego w przedmiocie kasacji Rzecznika może być podstawą do dochodzenia przez pana Stanisława odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne zastosowanie środka zabezpieczającego.

Czytaj: www.rpo.gov.pl

Czytaj także: jest śledztwo w sprawie szpitala w Rybniku

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum