×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Oskarżeni lekarze i pielęgniarki. ZUS na "lewych" zwolnieniach L4 miał stracić 600 tys. zł

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/lovekrakow.pl17 maja 2023 08:50Aktualizacja: 17 maja 2023 09:47

Lekarze, pielęgniarki i pacjenci przed Sądem Okręgowym w Krakowie. Za wystawianie fałszywych zwolnień L4 i wręczanie za to korzyści majątkowych odpowiada 40 osób.

Oskarżeni lekarze i pielęgniarki. ZUS na "lewych" zwolnieniach L4 miał stracić 600 tys. zł
Rozprawy odbywają się w krakowskim Sądzie Okręgowym. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • Jak informuje portal lovekrakow.pl, głównym podejrzanym jest znany krakowski specjalista ginekologii i położnictwa 52-letni Wojciech P.
  • Zatrudniony jest w placówkach medycznych finansowanych ze środków publicznych na terenie Krakowa i Gdowa
  • Oskarżony jest o łącznie 130 przestępstw, w większości korupcyjnych – informują krakowscy śledczy

100 zł za zwolnienie lekarskie

Lekarz, jak twierdzi prokuratura, miał za 100 złotych wystawiać nieprawdziwe zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy. Oprócz tego usłyszał zarzut składania fałszywych zeznań.

Krakowska prokuratura postawiła również zarzuty jego matce, też lekarce. przez co ZUS miał stracić 600 tys. złotych. 

- Oskarżona jest o przestępstwa w większości korupcyjne polegające na przyjmowaniu korzyści majątkowych za wystawianie poświadczających nieprawdę zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy – podali krakowscy śledczy. Na tym lista oskarżonych medyków się nie kończy, Jest wśród nich 83-letni lekarz, trzy pielęgniarki i położne oraz osoby, które płaciły lekarzom za "lewe" L4. Żaden z oskarżonych medyków nie przyznał się do popełnienia zarzucanych czynów.

- Pozostali odmówili składania wyjaśnień lub wyjaśniali odmiennie ze zgromadzonym materiałem dowodowym – informuje prokuratura.

Oprócz tych 40 osób, w stosunku do których kierowany jest obecnie akt oskarżenia, w tej sprawie występowało jeszcze pięcioro oskarżonych, które przyznały się do zarzucanych im czynów i szczegółowo opisały proceder wręczania lekarzowi Wojciechowi P. korzyści majątkowych za wystawianie poświadczających nieprawdę zaświadczeń. W 2021 r. został przeciwko nim skierowany do Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia akt oskarżenia wraz z wnioskami o skazanie ich bez rozprawy i wymierzenie im uzgodnionej z prokuratorem kary. W stosunku do dwóch osób zapadły już wyroki. Wobec dwóch osób postępowanie nadal się toczy, a w stosunku do jednej osoby postępowanie umorzono wobec jej zgonu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze