Opozycja i koalicja będą zgłaszać poprawki do ustaw zdrowotnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2008 16:15

Posłowie opozycji i koalicji zamierzają zgłosić wiele poprawek do ustaw zdrowotnych, których drugie czytanie rozpocznie się we wtorek (14 października) w Sejmie. PiS chce, by zapis o obligatoryjnym przekształceniu szpitali w spółki został wycofany.

Jak powiedział PAP przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS), jego klub zgłosi "szereg poprawek" do ustaw zdrowotnych.

- Zakładają one, że przekształcenia zoz-ów w spółki prawa handlowego będą nie obligatoryjne, ale fakultatywne. Domagamy się zabezpieczenia majątku powstałych spółek oraz zapisu, że ich działalność ma być na zasadzie non profit - podkreślił Piecha.

PiS złoży także poprawki do ustaw: o szczególnych uprawnieniach pracowników medycznych oraz prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Rzecznik SLD Tomasz Kalita powiedział PAP, że klub Lewicy zdecyduje o swym stanowisku w sprawie ustaw zdrowotnych dopiero we wtorek w południe podczas posiedzenia zarządu krajowego. - Cały czas trwają konsultacje - wyjaśnił.

Najwięcej kontrowersji wzbudza projekt ustawy zakładający obligatoryjne przekształcenie zoz-ów w spółki prawa handlowego. Zgodnie z nim, samorządy otrzymają 100 proc. kapitału zakładowego, którym będą mogły dysponować.

W opinii koalicji i rządu, obligatoryjne przekształcenie szpitali w spółki, przyczyni się do znacznej poprawy w ich zarządzaniu, a tym samym skróci czas oczekiwania na świadczenia medyczne i polepszy ich jakość.

Z kolei zdaniem opozycji jest to pretekst do prywatyzacji szpitali, która ma na celu m.in. czerpanie korzyści ze sprzedaży ich majątków.

- Spółka ma na celu generowanie zysków, a nie leczenie chorych i stawianie ponad wszystko dobra pacjentów - twierdzą posłowie opozycji.

Dyskusje wywołuje zapis, mówiący, że w planie naprawczym, sporządzanym przez zoz w celu skorzystania z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych, może znaleźć się ograniczenie dostępności i jakości świadczeń medycznych. Warunkiem jest określenie sposobu i formy zapewnienia pacjentom tych świadczeń. Wymaga to także opinii wojewody, gminy i powiatu, na terenie których znajduje się zoz.

Natomiast sprzeciw związków zawodowych wzbudził m.in. zapis, zgodnie z którym przekształcenie szpitali w spółki ma odbywać się bez pakietów socjalnych dla pracowników. W projekcie znalazły się uregulowania gwarantujące pracownikom zatrudnienie w przekształconej placówce, jednak nie określają one warunków tego zatrudnienia.

Sejm zajmie się projektami PO: o zoz-ach, który zakłada przekształcanie szpitali w spółki, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej, a także ustawą wprowadzającą reformy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum