Opozycja: "Za życiem” należy konsultować z rodzinami osób niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2016 14:04

Projekt „Za życiem” powinien być konsultowany z rodzinami osób niepełnosprawnych  - podkreślali posłowie opozycji podczas posiedzenia komisji sejmowej, która zajęła się projektem ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem”. Krytykowali tryb i tempo prac nad projektem.

 Opozycja: "Za życiem” należy konsultować z rodzinami osób niepełnosprawnych
Posłowie opozycji krytykowali tryb i tempo prac nad projektem Fot. Archiwum

Posłanka Joanna Augustynowska z Nowoczesnej złożyła wniosek o publiczne wysłuchanie projektu ustawy.

- Myślę, że środowiska chętnie wypowiedzą się na temat proponowanych zmian. Czy ta kwota im wystarczy (cztery tysiące - PAP)?  - pytała.

Jej zdaniem projekt powiela przepisy, które obowiązują od lat. - Dokładnie są skopiowane z ustawy o świadczeniach zdrowotnych - podkreśliła.

Posłanka Nowoczesnej pytała m.in., dlaczego projekt obejmuje tylko kobiety, które urodzą żywe dzieci. - To jest nieludzkie - mówiła, zwracając się do wnioskodawców.

Według posła PO Sławomira Piechoty, projekt przygotowano ad hoc.

- Żeby pomagać skutecznie, pomoc musi być przemyślana i bardzo starannie przygotowana. Dlatego nie rozumiem trybu pracy nad tą ustawą - skomentował.

W jego opinii, w przygotowaniu projektu powinny pomagać osoby, którzy mają niepełnosprawne dzieci. Podkreślał, że rodziny osób niepełnosprawnych powinny mieć zapewnianą doraźną pomoc w opiece nad tymi nimi , a także pewność, że po ich śmierci dziecko trafi do odpowiednio przygotowanej placówki. Zwracał też uwagę na problem z dostępnością do niektórych specjalistycznych świadczeń zdrowotnych.

Przewodnicząca komisji Beata Mazurek (PiS) przypominała, że szczegółowy program kompleksowego wsparcia "Za życiem" zostanie przygotowany do końca grudnia. Zapewniła, że jego rozwiązania będą przygotowywane w porozumieniu ze środowiskami osób niepełnosprawnych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum