Opolskie: wzrosła liczba wniosków ws. odszkodowań od szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 stycznia 2014 11:58

Z roku na rok wzrasta liczba osób ubiegających się o odszkodowania za błędy lekarskie lub niewłaściwą opiekę medyczną w szpitalach. W roku 2013 do komisji przy wojewodzie opolskim trafiły 42 wnioski w tej sprawie, rok wcześniej było ich blisko trzy razy mniej.

Opolskie: wzrosła liczba wniosków ws. odszkodowań od szpitali

Małgorzata Raczyńska-Łukaniszyn z wydziału polityki społecznej i zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego podała, że w sumie w latach 2012 i 2013, tj. w czasie, gdy wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych podjęły działalność, do komisji powołanej przy wojewodzie opolskim trafiło 60 wniosków; 42 złożono w mijającym roku, a w roku 2012 jedynie 18. Zdaniem przewodniczącej Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Opolu Agnieszki Maj-Koziołek większa liczba wniosków to wynik coraz szerszej świadomości społecznej i informowania o możliwościach starania się o takie odszkodowania w mediach, a nawet samych szpitalach. - Trzeba jednak pamiętać, że wnioski mogą dotyczyć tylko zdarzeń medycznych, które miały miejsce po 1 stycznia 2012 roku - zastrzegła Maj-Koziołek.

Jak dodała, potencjalnych wnioskodawców może zachęcać do składania wniosków stosunkowo niski koszt ich rozpatrzenia - 200 zł. Zniechęcać natomiast mogą często wydawane przez komisje orzeczenia o tzw. braku zdarzeń medycznych - czyli braku błędów lekarskich. Rozstrzygnięć, w których tych błędów się nie dopatrzono, było w minionych dwóch latach na Opolszczyźnie trzy razy więcej, niż tych wskazujących na winę szpitali. Raczyńska-Łukaniszyn policzyła, że na 60 złożonych wniosków zakończono postępowania dotyczące 26. Tylko w pięciu przypadkach komisja ustaliła zdarzenie medyczne, a w 16 - stwierdziła ich brak. Kolejnych pięć postępowań umorzono z powodu śmierci pacjenta lub wycofania wniosku, 23 wnioski zwrócono w związku z brakami formalnymi - np. niekompletnymi danymi, a 11 nadal jest w toku.

Agnieszka Maj-Koziołek przypomniała, że rozpatrzenie wniosku - zgodnie z zapisami ustawy - trwa do czterech miesięcy. Zdarza się jednak, że termin ten jest przekraczany - np. gdy potrzebna jest opinia drugiego biegłego. Orzeczenia wydawane są przede wszystkim na podstawie dokumentacji medycznej. Wnioski rozpatrują czteroosobowe składy orzekające. Maj-Koziołek zaznaczyła, że komisje orzekają jedynie, czy miało miejsce zdarzenie medyczne, czyli błąd. - Nie możemy orzekać natomiast co do wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia - dodała. - Jeśli komisja orzeknie zdarzenie medyczne, to propozycję odszkodowania przesyła szpital. Pacjent może ją przyjąć lub nie - wyjaśniła.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum