Opolskie: prokuratorskie śledztwo ws. śmierci kobiety w ciąży

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2013 21:41

Prokuratura Rejonowa w Nysie wszczęła śledztwo ws. przyczyn śmierci ciężarnej kobiety, która zmarła w szpitalu po przewiezieniu tam przez tzw. karetkę podstawową - bez lekarza.

Opolskie: prokuratorskie śledztwo ws. śmierci kobiety w ciąży
Zdaniem Norberta Krajczego, dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie do kobiety powinna być wysłana karetka specjalistyczna z lekarzem, a nie - jak to miało miejsce - karetka podstawowa, tylko z ratownikami. W związku z tym, po przeprowadzeniu wewnętrznego postępowania, Krajczy złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyspozytora Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.

Prokurator rejonowa z Nysy Anna Kawecka podała w poniedziałek (11 lutego), że wszczęte w tej sprawie śledztwo dotyczy narażenia na niebezpieczeństwo oraz nieumyślnego spowodowania śmierci.

32-letnia mieszkanka Goświnowic k. Nysy była w 6. miesiącu ciąży. 22 stycznia poczuła się źle, potem zasłabła. Bliscy wezwali karetkę, jednak jeszcze w karetce doszło do zatrzymania akcji serca i krążenia. Mimo ponad 40-minutowej reanimacji pacjentka zmarła w szpitalu.

Wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej dr Marek Dryja uznał, po przesłuchaniu nagrań z wezwania karetki do ciężarnej 32-latki, że w tym konkretnym przypadku mogła zostać wysłana zarówno karetka z ratownikami, jak i lekarzem.

- Karetki podstawowe, czyli właśnie z ratownikami, są obecnie na dobrym poziomie przeszkolenia i jeżdżą również np. do wypadków - wyjaśnił Dryja.

Powiedział też, że ze względu na tajemnicę lekarską nie może zdradzić przyczyny zgonu kobiety.

- Mogę powiedzieć jedynie tyle, że jej stan okazał się tak poważny, że nie dawał szans na przeżycie. Był to jeden z tych przypadków, w których medycyna jest bezsilna - dodał.

Szymon Ogłaza, dyrektor gabinetu wojewody opolskiego nadzorujący system ratownictwa na Opolszczyźnie ocenił, że prokuratorskie dochodzenie to "właściwa droga do zbadania tej sprawy".

- Jeśli są wątpliwości w przypadku, w którym doszło do śmierci, to właśnie w ten sposób należy je wyjaśnić - powiedział Ogłaza.

Prokuratura zbada również drugi wątek wskazany w zawiadomieniu przez dyrektora nyskiego ZOZ - zarzut dotyczący złego funkcjonowania wojewódzkiego systemu powiadamiania ratunkowego, który działa od grudnia.

- Zastrzeżenia dotyczące działalności centrum pojawiły się nie tylko z naszej strony, ale też ze strony innych powiatów - powiedział dyrektor Krajczy.

Jego zdaniem w woj. opolskim powinna być więcej niż jedna dyspozytornia, jak to jest obecnie.

Od 20 grudnia wszystkie karetki w regionie kierowane są do wezwań z jednej dyspozytorni w Opolu, a nie jak poprzednio z sześciu dyspozytorni w różnych powiatach.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum