Opolskie: ponad 2 mln zł odszkodowań wypadkowych z ZUS

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 września 2020 18:21

Od początku roku opolski oddział ZUS wypłacił już 2,2 mln złotych jednorazowych odszkodowań za wypadki przy pracy - poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.

Opolskie: ponad 2 mln zł odszkodowań wypadkowych z ZUS
ZUS przypomina, że aby otrzymać odszkodowanie konieczne jest spełnienie kilku warunków Fot. materiały prasowe

Według danych opolskiego ZUS, w pierwszym półroczu 2020 roku na terenie województwa opolskiego wypłacono 2,2 mln złotych jednorazowych odszkodowań za wypadki przy pracy. Rzecznik ZUS przypomina, że aby je otrzymać, konieczne jest spełnienie kilku warunków. W przeciwnym razie można pozostać bez środków do życia.

- O jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej może ubiegać się osoba, która doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Oczywiście pod warunkiem, że od ich wynagrodzenia odprowadzana jest składka na ubezpieczenie wypadkowe. W pierwszym półroczu 2020 roku opolski ZUS wypłacił takie odszkodowanie prawie 350 osobom. Przeciętna wysokość odszkodowania wyniosła w tym okresie około 7,4 tys. zł - wyjaśnia rzecznik opolskiego ZUS.

W woj. opolskim od kilku lat spada liczba wnioskujących o wypłatę jednorazowych odszkodowań wypadkowych. W 2017 r. opolski ZUS wypłacił takie świadczenie 856 osobom, na kwotę 5,1 mln zł, w 2018 r. - 846 osobom na kwotę 6,1 mln zł, a w 2019 r. odszkodowanie dostało 713 wnioskujących o wartości 4,1 mln zł.

W całym kraju, od stycznia do końca lipca tego roku ZUS wypłacił 23,6 tys. jednorazowych odszkodowań wypadkowych o łącznej wartości 142,4 mln zł. Przeciętna wysokość przyznanego i wypłaconego świadczenia to około 6,1 tys. zł.

ZUS przypomina, że składka na ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowa dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, umowę zlecenie, agencyjną, czy uaktywniającą. Powinny ją też opłacać osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Nie jest ona z kolei wymagana zawierając umowę o dzieło, a to powoduje że w sytuacji uszczerbku na zdrowiu po wypadku przy pracy, nie ma podstaw by oczekiwać od ZUS zadośćuczynienia finansowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum