Opolskie: oskarżony w sprawie córki Bonka ordynatorem w prudnickim szpitalu

Autor: MS,Tygodnik Prudnicki/Rynek Zdrowia • • 03 października 2013 11:45

Ordynatorem oddziału patologii ciąży w Prudnickim Centrum Medycznym został były ordynator oddziału patologii ciąży Samodzielnego Specjalistycznego Zespołu Opieki nad Matką i Dzieckiem w Opolu, uwikłany w głośną sprawę córki sztangisty Bartłomieja Bonka. Pracę w placówce ma rozpocząć już w najbliższy poniedziałek (7 października).

Opolskie: oskarżony w sprawie córki Bonka ordynatorem w prudnickim szpitalu

Jak informuje lokalna prasa, niezadowolenie z tego powodu wyraził m.in. starosta Radosław Roszkowski. Prezes PCM dr Anatol Majcher odpiera jednak zarzuty i wyjaśnia, że jest to obsada czasowa. Bronisław Łabiak został zatrudniony, aby można było pracować na nowoczesnym sprzęcie do operacji laparoskopowych. Dodaje także, że - niezależnie od różnych kontrowersji - jest to lekarz o dużych kwalifikacjach. 

Bronisław Łabiak stracił stanowisko ordynatora oddziału patologii ciąży Samodzielnego Specjalistycznego Zespołu Opieki nad Matką i Dzieckiem w Opolu w listopadzie 2012 r. po tym, jak na skutek błędów lekarskich jedna z bliźniaczek Bonków przyszła na świat z niedotlenieniem mózgu.

Powołana przez szpital wewnętrzna komisja uznała, że prowadzący poród lekarze popełnili błędy polegające m.in. na niepodjęciu decyzji o cesarskim cięciu. Dyrekcja szpitala złożyła w tej sprawie doniesienie do prokuratury, a dwóch lekarzy, w tym Bronisław Łabiak., straciło stanowiska.

W pozwie sądowym skierowanym przeciwko opolskiej placówce Bonkowie zażądali 2 mln zł zadośćuczynienia i 200 tys. zł odszkodowania oraz 10 tys. zł miesięcznie renty dla poszkodowanej córki. Proces w tej sprawie ruszył 29 lipca. Jak tłumaczył wówczas jeden z adwokatów rodziny sztangisty, zadośćuczynienie ma dotyczyć szkód niemajątkowych - bólu i cierpienia; a odszkodowanie - kosztów leczenia i rehabilitacji. 

Przed rozpoczęciem procesu Bonk przyznał, że już obecnie rehabilitacja córki kosztuje 130 zł dziennie, natomiast całodzienna opieka od 180 do 250 zł dziennie.

Bronisław Łabiak mimo, że na poprzedniej rozprawie był nieobecny, stawił się w sądzie na ostatniej rozprawie, która miała miejsce w środę (2 paźdzeirnika). Na większość pytań odmawiał odpowiedzi z uwagi na toczące się postępowanie karne: niebawem prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum