Opolskie: lekarka stanie przed sądem za poświadczenie nieprawdy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2013 14:01

Sześćdziesięcioletnia lekarka z Oleśna (Opolskie) została oskarżona o poświadczanie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Miała wydawać zaświadczenia lekarskie bez przeprowadzania badań.

Opolskie: lekarka stanie przed sądem za poświadczenie nieprawdy

Prokuratura Rejonowa w Oleśnie postawiła w śledztwie 60-letniej Janinie O., lekarzowi medycyny pracy, 24 zarzuty. Przestępstwa miała popełniać między styczniem 2010 r. a październikiem 2011r. w Oleśnie.

Janina O. prowadziła prywatny gabinet lekarski w Oleśnie, w którym przeprowadzała profilaktyczne badania z zakresu medycyny pracy oraz do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jednak na podstawie zebranych w śledztwie dowodów ustalono, iż oskarżona 24 razy miała wystawić zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy, pomimo że nie przeprowadziła wymaganych badań lekarskich i nie widziała w ogóle danego pracownika na oczy.

- Za każde zaświadczenie miała otrzymywać pieniądze w kwocie po 50 zł. Łącznie miała uzyskać w ten sposób 1230 zł - poinformowała w piątek (26 lipca) rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Opolu Lidia Sieradzka.

Razem z Janiną O. prokuratura oskarżyła osiem osób, wśród których są właściciele zakładów fryzjerskich, sklepów spożywczych, piekarni i ubojni drobiu. Oni w zamian za łapówki mieli uzyskiwać poświadczające nieprawdę dokumenty dla swoich pracowników. Janina O. nie przyznaje się do zarzutów.

Za poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum