Opolskie: KAS zatrzymał na granicy transporty żelu antybakteryjnego i termometrów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2020 18:34

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali na polsko-czeskiej granicy dwa transporty z towarami wymagającymi zezwolenia na wywóz w czasie pandemii - poinformowała Izba Skarbowa w Opolu. Obydwa transporty zostały w kraju.

Obydwa transporty zostały w kraju Fot. PTWP

Jak informuje Izba Administracji Skarbowej (IAS) w Opolu, w ostatnich dniach marca funkcjonariusze KAS zatrzymali dwa pojazdy ciężarowe, które przewoziły 3 tys. opakowań żelu antybakteryjnego do rąk oraz 6 tys. termometrów elektronicznych.

- W okresie epidemii koronawirusa, zamiar wywozu lub zbycia tego typu towarów poza terytorium kraju wymaga posiadania odpowiednich dokumentów i pozwoleń. Ponieważ przewożący żel antybakteryjny nie poinformował właściwego wojewody o planowanym wywozie, funkcjonariusze KAS zatrzymali towar - wyjaśnia rzecznik IAS w Opolu Agnieszka Jóźwin-Dalecka.

- Z kolei wywóz termometrów jest możliwy tylko po zgłoszeniu do Generalnego Inspektora Farmaceutycznego na 30 dni przed planowanym transportem. Podobnie i w tym przypadku, niezgłoszenie wywozu do GIF i brak odpowiedniej dokumentacji spowodowało zatrzymanie ładunku i zawrócenie go na terytorium Polski - dodaje.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że przedsiębiorcy planujący wywóz za granicę produktów leczniczych i wyrobów medycznych, powinni zapoznać się z obowiązującymi regulacjami krajowymi i unijnymi w tym zakresie. Aktualne zasady obrotu międzynarodowego niektórymi lekami i wyrobami medycznymi są dostępne na stronie internetowej poświęconej tematyce koronawirusa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum