Opole: zarzuty dla lekarki przyjmującej poród córek sztangisty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2014 11:26

Lekarka przyjmująca poród córek bliźniaczek sztangisty Bartłomieja Bonka usłyszała zarzut nieumyślnego spowodowania ciężkiej choroby, a w konsekwencji śmierci jednej z dziewczynek. Grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Opolu Lidia Sieradzka poinformowała, że lekarka Hanna Ż. usłyszała zarzuty w związku z tym, iż po urodzeniu pierwszej z córek bliźniaczek państwa Bonków dalej prowadziła poród siłami natury, zamiast przeprowadzić cesarskie cięcie.

- Na tym etapie sprawy Hanna Ż. skorzystała z przysługującego jej prawa do odmowy składania wyjaśnień - dodała Sieradzka.

Rzeczniczka opolskiej prokuratury zaznaczyła, że na chwilę obecną to jedyna osoba, której w związku z tą sprawą postawiono zarzuty. - Sprawa jest w toku, nie jest jeszcze zakończona - zastrzegła jednak Sieradzka.

Dziewczynki urodziły się w listopadzie 2012 r. w Samodzielnym Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu. Pierwsza przyszła na świat w dobrym stanie, druga - po 45 minutach - w złym, z ostrym niedotlenieniem mózgu.

Powołana po porodzie przez szpital wewnętrzna komisja uznała, że prowadzący poród lekarze popełnili błędy polegające m.in. na niepodjęciu decyzji o cesarskim cięciu. Dyrekcja szpitala złożyła w tej sprawie doniesienie do prokuratury, a dwóch lekarzy straciło stanowiska.

Na początku ub.r. rodzina Bonków złożyła pozew cywilny o odszkodowanie przeciw opolskiemu szpitalowi domagając się 2 mln zł zadośćuczynienia i 200 tys. zł odszkodowania, 10 tys. zł miesięcznie w formie renty dla córki oraz ustalenia odpowiedzialności za skutki błędu lekarskiego. Proces w tej sprawie rozpoczął się pod koniec lipca 2013 r. Jeszcze w lipcu ub.r. sąd zobowiązał szpital do comiesięcznego płacenia na rzecz córki sztangisty renty w wysokości 8,5 tys., uwzględniając tym samym tzw. wniosek o zabezpieczenia powództwa.

13 lutego br., po długiej walce rodziców o życie dziecka, dziewczynka zmarła.

Bonkowie zdecydowali, że będą kontynuować sprawę przeciw opolskiemu szpitalowi. W kwietniu Sąd Rejonowy w Opolu uznał ich za spadkobierców zmarłej córki, dzięki czemu sprawa może być dalej prowadzona.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum