Opole: proces w sprawie śmierci 20-letniej pacjentki

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2014 09:31

Sąd Rejonowy w Opolu rozpatruje sprawę śmierci 20-letniej pacjentki, którą odsyłano od szpitala do szpitala. W Szpitalu Miejskim w Nysie rozpoznano u niej inwazyjny nowotwór dróg rodnych z przerzutami do płuc. Potem zaczęła się wędrówka po szpitalach.

Z Nysy kobietę skierowano do Samodzielnego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu (szpital ginekologiczno-położniczy). Jednak nie był on przygotowany do podania jej chemioterapii. Potrzeba było specjalistów i leków, którymi dysponowało warszawskie Centrum Onkologii. Przyjęcie pacjentki wyznaczono dopiero za dwa tygodnie - przeprowadzano tam akurat remont oddziału.

Coraz bardziej krwawiącą i osłabioną Ewelinę przekazano więc do Opolskiego Centrum Onkologii. Tam chora trafiła na konsultację do ówczesnej ordynator. Wydała ona opinię, która - według śledczych - mogła zaważyć na losach 20-latki. Lekarka uznała, że choroba wymaga chemioterapii, ale z uwagi na ustalony termin w Warszawie zaproponowała wstrzymać się z decyzją o jej zastosowaniu. W związku z tym pacjentka znów trafiła do szpitala ginekologiczno-położniczego w Opolu, gdzie miała czekać na wylot do Warszawy.

Jednak po kilku dniach stan chorej pogorszył się tak bardzo, że trzeba było usunąć zainfekowane drogi rodne i macicę. To nie pomogło, dlatego, nie czekając na wolne miejsce w Warszawie, Ewelinę przewieziono do Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Dopiero tam rozpoczęto chemioterapię. Bez skutku. Po kilku dniach pacjentka zmarła z powodu wstrząsu krwotocznego i niewydolności oddechowej po przebytym zabiegu.

Biegli stwierdzili, że skoro było jednoznaczne wskazanie do chemioterapii, a w Warszawie nie było miejsca, powinno się wybrać podobny ośrodek w innym mieście. Opóźnienie zniweczyło szansę uratowania życia pacjentki - podsumowali. Ich zdaniem oskarżona lekarka, jako specjalistka, powinna znać specyfikę raka kosmówki, w tym dobre rokowania pod warunkiem szybkiego zastosowania farmakoterapii.

Więcej: gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum