Opole: ordynator przed sądem po śmierci pacjentki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2014 15:32

W opolskim sądzie rozpoczął się proces ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczegoo w Samodzielnym Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu. Chodzi o przypadek pacjentki z nowotworem trzonu macicy, która zmarła wkrótce po operacji prowadzonej przez lekarza.

W czasie zabiegu doszło jednak do krwawienia, którego doktor Bronisław Ł. nie był w stanie opanować. Polecił więc wezwać na salę, w trybie pilnym, ówczesnego wicedyrektora ds. medycznych dra Wojciecha G., by mu pomógł. Tak też się stało i jak zeznał G., gdy wychodził z sali operacyjnej, stan pacjentki był stabilny.

Pod koniec operacji na salę weszła również dr Hanna Ż. Chwilę później zdecydowała, by wezwać karetkę pogotowia ze szpitala wojewódzkiego, pacjentka była bowiem w stanie ciężkim, krwawienie mimo wcześniejszej interwencji lekarzy nie ustało.

Jednak lekarz z zespołu pogotowia odmówił przyjęcia pacjentki, uznając, że z uwagi na niewydolność krążenia przewiezienie jej do szpitala tylko pogorszy sytuację. Doktor Ż. skontaktowała się więc z Wojewódzkim Centrum Medycznym, prosząc o pomoc i przetransportowanie pacjentki prosto na blok chirurgii naczyniowej. W czasie gdy lekarka rozmawiała z WCM, ordynatora Ł. już w szpitalu nie było. Potem tłumaczył, że bardzo źle się poczuł.

Po przewiezieniu pacjentki do WCM interweniowali chirurdzy. Jednak w drugiej godzinie operacji doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Dwadzieścia minut później stwierdzono zgon. Kilka dni później do opolskiej prokuratury zgłosiła się ze skargą córka zmarłej.

Ordynator usłyszał zarzut od prokuratury "narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia". Proces toczy się przed opolskim sądem rejonowym. Doktor Ł. nie przyznaje się do zarzutu.

Więcej:  www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum