Opole: odesłał pacjentkę z zapaleniem otrzewnej do innego szpitala, będzie wyrok

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2016 12:44

Wkrótce przed opolskim sądem zapadnie drugi już wyrok przeciwko lekarzowi chorób wewnętrznych, który odesłał pacjentkę z zapaleniem otrzewnej do innego szpitala.

Opole: odesłał pacjentkę z zapaleniem otrzewnej do innego szpitala. Fot. Archiwum

Mieszkanka Strzelec Opolskich Irena K. trafiła na oddział ratunkowy Wojewódzkiego Centrum Medycznego (WCM) w Opolu. Dyżurujący lekarz chorób wewnętrznych rozpoznał zapalenie otrzewnej i zlecił konsultację chirurgiczną.  Chirurg potwierdził zapalenie otrzewnej i polecił pilne leczenie chirurgiczne w Szpitalu Powiatowym w Strzelcach Opolskich, gdzie Irena K. była leczona onkologicznie.

Siostra pacjentki prosiła lekarza, aby Irenę K. zoperowano na miejscu - w WCM, gdyż bała się o jej życie. Irenę K. przewieziono jednak na oddział chirurgii ogólnej w Strzelcach Opolskich, gdzie stwierdzono u pacjentki ciężki stan ogólny z ograniczeniem wydolności krążeniowo-oddechowej. W Strzelcach przeprowadzono też operację.

Po hospitalizacji pacjentka wyszła do domu i złożyła doniesienie do prokuratury argumentując, że poprzez odmowę wykonania operacji w WCM-ie i przetransportowanie do innego szpitala narażono ją na utratę życia lub zdrowia.

Prokuratura postawiła zarzuty lekarzowi dyżurującemu w WCM. Sąd pierwszej instancji uznał, że to on popełnił błąd, gdyż nie wypisał kobiecie od razu skierowania na oddział chirurgii w WCM-ie. Wymierzył mu karę 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

Sąd odwoławczy uchylił wyrok. Sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia. Sąd ogłosi wyrok w przyszłym tygodniu.

Więcej: www.opole.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum