Opole: lekarze grożą, że nie będą podpisywać umów z NFZ

Autor: Radio Opole/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2012 21:51

Lekarze obradujący na Okręgowym Zjeździe Lekarzy Opolszczyzny zapowiedzieli, że od 1 lipca będą wydawać recepty ze stuprocentową odpłatnością. Powodem są warunki na jakich mają podpisywać umowy z płatnikiem.

Co prawda Sejm wykreślił z ustawy niekorzystne dla lekarzy i pacjentów zapisy, jednak NFZ utrzymał kary dla lekarzy w umowach za wypisanie nienależnej recepty.

Pogląd, że lekarze mogą przepisywać za kilka miesięcy leki ze 100 proc. odpłatnością przedstawił w Radiu Opole Jerzy Jakubiszyn, prezes opolskiej Okręgowej Rady Lekarskiej. Izba zaapelowała do lekarzy, by wstrzymali się z zawieraniem nowych umów do momentu wypracowania porozumienia z NFZ.

Z kolei wicemarszałek województwa Roman Kolek przypomniał ubiegłotygodniowe stanowisko Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego - współbrzmiące z opiniami lekarzy - że mają oni leczyć, a nie kontrolować ubezpieczenie pacjenta.

- NFZ powinien zwracać się do pacjenta o zwrot pieniędzy za świadczenia, do których nie miał uprawień - stwierdził Roman Kolek.

Więcej: www.radio.opole.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum