Opole: komisje powinny mieć wpływ na wysokość odszkodowania

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2014 08:45

Agnieszka Maj-Koziołek, przewodnicząca komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych w Opolu, uważa że komisje powinny mieć wpływ na wysokość proponowanego wnioskodawcom przez szpital odszkodowania.

Opole: komisje powinny mieć wpływ na wysokość odszkodowania

Agnieszka Maj-Koziołek przypomina w Gazecie Wyborczej, że komisja nie jest władna decydować o kwocie, jaka należy się pacjentowi czy jego rodzinie.

- To szpital proponuje określoną kwotę odszkodowania. Ta propozycja wpływa do nas, jednak nie mamy żadnej możliwości jej zweryfikowania. Przekazujemy ją jedynie dalej, do wnioskodawcy. Ubiegający się o odszkodowanie pacjent albo się godzi na jej przyjęcie, albo nie - tłumaczy przewodnicząca.

Przyznaje jednocześnie, że proponowane sumy są niskie. Trudno się temu dziwić, gdyż leży to w interesie szpitala.

Na tym między innymi polega słabość pracy komisji, która z ciała, jakie w założeniu miało pomóc pokrzywdzonym w uzyskaniu jak najszybciej jak najbardziej godziwych odszkodowań, przekształciło się po części w administratora - czytamy w GW, która dodaje, że być może sytuacja ulegnie zmianie, bo do Ministerstwa Zdrowia trafiły krytyczne głosy dotyczące pracy komisji, a przede wszystkim jej kompetencji.

Czytaj też. Śmierć warta złotówkę, czyli dlaczego komisje ds. zdarzeń medycznych nie odciążyły sądów

Obecnie, jeżeli pacjent nie zgadza się na zaproponowaną przez ubezpieczyciela kwotę, może w ciągu siedmiu dni odmówić przyjęcia przedstawionej propozycji. Z uwagi na fakt, że nie ma możliwości odwoływania się od decyzji ubezpieczyciela w zakresie wysokości odszkodowania, ubieganie się o wyższą rekompensatę wymaga wejścia na drogę sądową.

Do komisji orzekającej o zdarzeniach medycznych w Opolu wpłynęły 53 wnioski pacjentów. Na razie zaledwie trzy osoby mają szanse na pieniądze z odszkodowania.

Więcej: http://opole.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum