Opole: jest wyrok w sprawie lekarzy ze strzeleckiego szpitala

Autor: Nowa Trybuna Opolska, KR/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2010 13:18

Sąd Okręgowy w Opolu skazał lekarkę za nieumyślne narażenie na utratę życia 1,5-rocznego chłopca. Dwa inne postępowania zostały umorzone warunkowo.

18 maja przed Sądem Okręgowym w Opolu zapadły prawomocne wyroki w sprawie lekarzy ze Szpitala Powiatowego w Strzelcach Opolskich. Postępowanie przeciwko Zbigniewowi B. i Joannie Ł. zostało warunkowo umorzone na rok.

– Warunkowe umorzenie postępowania stosowane jest w przypadku, gdy wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, a postawa sprawcy wskazuje na to, że działanie nie powtórzy się. Jeśli osoby w stosunku do których zastosowano takie rozwiązanie w okresie próby nie popełnią tego samego przestępstwa oraz w rażący sposób nie naruszą porządku prawnego, postępowanie przeciw nim zostanie zakończone – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Ewa Kosowska-Korniak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Opolu.

Jak podaje Nowa Trybuna Opolska sąd utrzymał za to w mocy wyrok 4 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata w stosunku do Jolanty H-Z. W opinii sądu, błąd popełniony przez tę lekarkę miał największy wpływ na to, co się stało.

Pięć lat temu do strzeleckiego szpitala powiatowego trafił 1,5-roczny chłopiec, w stanie ciężki z ostrym zapaleniem krtani. Pierwsza dzieckiem zajęła się Joanna Ł. Kobieta zleciła podstawowe badania oraz gazometrię. Dyżur po Joannie Ł. przejęła Jolanta H-Z. Do niej trafiły wyniki badań chłopca. Według śledczych  lekarka odłożyła je na biurko. Sięgnęła po nie dopiero wówczas, kiedy stan dziecka uległ pogorszeniu i matka chłopca zrobiła awanturę – relacjonuje gazeta.

W ratowaniu życia pomagał Zbigniew B. Podjął próbę intubacji małego pacjenta, ale z powodu opuchnięcia gardła nie było to już możliwe. Chłopczyk zmarł. Podczas śledztwa biegli uznali, że można było ratować chłopczyka robiąc tracheotomię. Lekarz tego jednak nie zrobił.

Prokuratura przedstawiła trójce lekarzy zarzut nieumyślnego narażenia na bezpośrednią utratę życia 1,5-rocznego chłopczyka. W listopadzie 2009 r. Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich uznał, że lekarze są winni, i skazał ich na 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

Skazani oraz rodzice zmarłego chłopca nie zgodzili się z wyrokiem strzeleckiego sądu i odwołali się do Sądu Okręgowego w Opolu.

Więcej na stronie Nowej Trybuny Opolskiej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum