Opole: ginekolog skazany za nielegalne aborcje; wyrok w zawieszeniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2013 17:06

Na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu skazał Sąd Okręgowy w Opolu ginekologa, któremu postawiono zarzut przeprowadzania zabiegu aborcji. Do zabiegów miało dochodzić w latach 2004-2006.

Opole: ginekolog skazany za nielegalne aborcje; wyrok w zawieszeniu
Uzasadniając wyrok, sędzia Agata Menes powiedziała, że zgromadzony w sprawie materiał pozwolił na ustalenie winy i sprawstwa lekarza, który miał za zgodą kobiet przerywać ciąże, wbrew przepisom ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Sąd nie uwierzył obrońcy lekarza, który twierdził, że lekarz nie usuwał świadomie żywych ciąż, tylko np. takie, które kończyły się samoistnym poronieniem.

Sąd orzekł też wobec ginekologa 4-letni zakaz wykonywania zawodu, wliczając na poczet kary okres, w którym Roman K. był zawieszony w wykonywaniu zawodu ginekologa - czyli od 2007 r. do 2011 r. Karę tę uznano w całości za już wykonaną. Orzeczono też przepadek korzyści majątkowej w wysokości 15 tys. 300 zł.

Sędzia wyjaśniła, że w dużej mierze przy orzekaniu opierano się na zeznaniach kobiet, które zgłosiły się do lekarza z zamiarem usunięcia ciąży. Zaznaczyła, że trudno przypuszczać, iż zeznawały one z jakiegoś powodu nieprawdę tylko po to, by niesłusznie obciążyć ginekologa. Zauważyła, że gdyby w przypadku tych kobiet doszło do samoistnych poronień - do czego przekonywał Roman K. - to byłoby to dla nich "psychicznym wybawieniem". Tymczasem zeznania były dla nich traumą.

Przypomniała, że ustawa o planowaniu rodziny obowiązuje i należy jej przestrzegać. Zaznaczyła jednak, że w tej sprawie nie można na oskarżonego patrzeć jak na pospolitego przestępcę i nadmiernie piętnować.

Pierwszy proces ws. Romana K. ruszył przez Sądem Okręgowym w Opolu w 2008 roku. Prokuratura postawiła lekarzowi 18 zarzutów dotyczących głównie aborcji. Sprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Wraz z ginekologiem na ławie oskarżonych zasiadły wtedy dwie inne osoby, które usłyszały m.in. zarzuty nakłaniania do usuwania ciąży.

W listopadzie 2011 r. opolski sąd uniewinnił lekarza i dwie pozostałe osoby od wszystkich zarzutów, nie znajdując dowodów na ich winę. Po odwołaniu Sąd Apelacyjny we Wrocławiu sprawę skierował do ponownego rozpoznania, uniewinniając ginekologa od kilku zarzutów. W październiku ub. roku sprawa znów znalazła się na wokandzie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum