Opole: będzie rzecznik praw lekarza

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2010 13:14

Okręgowa Izba Lekarska w Opolu chce jak najszybciej powołać rzecznika praw lekarza. Powodem tej decyzji jest rosnąca agresja pacjentów i mediów.

Jak zapewnia na łamach Nowej Trybuny Opolskiej Jerzy Jakubiszyn, prezes ORL w Opolu, w działalności rzecznika praw lekarza nie chodzi o zamykanie nikomu ust i tłumienie krytyki. W ten sposób Izba chce bronić godności lekarza przed brutalnymi atakami w mediach i internecie oraz przed agresją pacjentów i ich rodzin.

Lekarze podkreślają, że o ile radzą sobie z agresją pacjentów, o wiele trudniej im poradzić sobie z atakami mediów, które potrafią o kimś napisać „lekarz morderca”. Nawet jeśli sąd oczyści oskarżonego z zarzutów, a gazeta, która podała informację, zamieści sprostowanie i przeprosiny, odbudowanie zaufania społecznego jest niezwykle trudne.

Podobnie jest w przypadku anonimowych wypowiedzi na forach internetowych, odbierających często lekarzom dobre imię. Rzecznik praw lekarza będzie miał za zadanie pomagać lekarzowi w dochodzeniu swych praw.

W połowie 2009 r. rzecznika praw lekarza powołała Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie. O powołaniu rzecznika myślą też izby lekarskie w Lublinie, Warszawie oraz w Toruniu.

– Decyzja o powołaniu rzecznika praw lekarza zapadła podczas zebrania Izby w październiku 2009 r. Obecnie trwają poszukiwania kandydatów, a wkrótce zostanie ogłoszone postępowanie konkursowe – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Wierzbowska, dyrektor biura toruńskiej OIL.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum