Opłacanie dobrowolnej składki zdrowotnej w ZUS nie gwarantuje ubezpieczenia?

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2019 13:45

Pracownicy niezatrudnieni w ramach umowy o pracę czy umowy zlecenia mogą sami wykupić ubezpieczenie zdrowotne w ZUS. Niestety zdarza się, że ubezpieczyciel przyjmuje takie wpłaty także od tych, którzy nie są świadomi, że ich umowa dawno wygasła.

Opłacanie dobrowolnej składki zdrowotnej w ZUS nie gwarantuje ubezpieczenia?
Osoby, które opłacały składki, pomimo tego, że zostały skreślone z listy ubezpieczonych mogą w ZUS złożyć stosowne dokumenty i ubiegać się o zwrot niezasadnie pobranych składek. Fot. Archiwum

 W Polsce ok. 100-120 tys. pracowników to tzw. wolni strzelcy, czyli osoby, które zawierają z pracodawcami jedynie krótkoterminowe umowy. Aby bez opłat skorzystać z pomocy przychodni i szpitali opłacanych przez NFZ, korzystają z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego opłacając każdego miesiąca składkę w wysokości ponad 400 zł - podaje Dziennik Polski.

Okazuje się, że takie wpłaty nie gwarantują statusu "ubezpieczonego". ZUS nie weryfikuje bowiem tego, od kogo powinien składki przyjmować i pobiera pieniądze także od tych, z którymi NFZ rozwiązał umowę o dobrowolnych składkach. A zgodnie z obowiązującym prawem umowa automatycznie wygasa m.in. po podpisaniu nawet najkrótszego zlecenia.

Zdaniem ZUS winni są sami klienci, którzy nie znają regulaminu ubezpieczenia zdrowotnego i nie wiedzą np. że nawet jednodniowa umowa zlecenie pozbawia ich dobrowolnego ubezpieczenia.

Osoby, które opłacały składki, pomimo tego, że zostały skreślone z listy ubezpieczonych mogą w ZUS złożyć stosowne dokumenty i ubiegać się o zwrot niezasadnie pobranych składek.

Więcej: dziennikpolski24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum