Opinia psychiatryczna dla legalnej aborcji. Lekarze proszą o potwierdzenie przesłanek

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP28 września 2021 11:00

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", coraz więcej pacjentek w ciąży ze stwierdzoną wadą letalną płodu przychodzi do gabinetów psychiatrycznych. Jednak nie ma możliwości automatycznej opinii koniecznej do legalnej aborcji.

Opinia psychiatryczna dla legalnej aborcji. Lekarze proszą o potwierdzenie przesłanek
Legalna aborcja jest możliwa po opinii psychiatrycznej. Fot. Shutterstock
  • Jak przekazuje "Dziennik Gazeta Prawna" do gabinetów psychiatrycznych przychodzi coraz więcej pacjentek w ciąży z rozpoznaną letalną wadą płodu
  • Zdaniem ekspertów śmiertelna wada płodu u niektórych kobiet może negatywnie odbić się na ich zdrowiu. W takich wypadkach psychiatrzy wydają opinię pozwalającą na przeprowadzenie terminacji ciąży
  • - Jeżeli są dwie opinie, wskazujące na to, że jest ryzyko zagrożenia życia oraz zdrowia, jest to traktowane jako orzeczenie komisji. I jest wiążące - podkreśla prof. Krzysztof Preis
  • Psychiatrzy zapewniają, że dokładnie badają pacjentki i nie ma mowy w związku z tym o wydawaniu automatycznej opinii

Opinia psychiatryczna a aborcja

"DGP" podkreśla, że zdaniem specjalistów śmiertelna wada płodu u niektórych kobiet może spowodować nieodwracalne szkody w jej zdrowiu. Dlatego w takich przypadkach wydają opinię, która staje się podstawą do przerwania ciąży.

Profesor Krzysztof Preis, pomorski konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa, w rozmowie z gazetą przyznaje, że w zeszłym roku trafiło do niego kilka takich wniosków. Lekarze prosili w nich o potwierdzenie, że wskazanie od psychiatry można zaliczyć do przesłanek pozwalających na legalne przeprowadzenie terminacji ciąży.

- Jeżeli są dwie opinie, wskazujące na to, że jest ryzyko zagrożenia życia oraz zdrowia, jest to traktowane jako orzeczenie komisji. I jest wiążące - tłumaczy w rozmowie z gazetą prof. Preis. Zaświadczenie jest opatrzone wnioskami z rozpoznania. Jak dodaje Preis, wówczas lekarz ginekolog nie ma podstaw, żeby to podważać.

Psychiatrzy, z którymi rozmawiamy, przekonują, że każdą pacjentkę dokładnie diagnozują i nie ma mowy o wydawaniu dokumentu z automatu. W zaświadczeniu mowa jest o tym, że "z uwagi na stan psychiczny pacjentki, związany ze stwierdzonym uszkodzeniem płodu, istnieje istotne ryzyko dalszego pogorszenia jej stanu zdrowia, co może zagrażać jej życiu. W związku z powyższym istnieje uzasadnienie dla przerwania ciąży ze wskazań psychiatrycznych - zgodnie z przesłanką wynikającą z ustawy z 7.01.1993 r.".

Czytaj: 130 tys. Polaków podpisało się pod projektem całkowitego zakazu aborcji. Projekt trafił do Sejmu

Aborcja przy realnym zagrożeniu życia

Psychiatra dr Aleksandra Krasowska podkreśla w "DGP", że to nie jest "furtka", a realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia kobiety, kiedy czynnik stresowy związany ze stwierdzeniem poważnie uszkodzonej ciąży prowadzi do ciężkiego stanu psychicznego. Zdaniem psychiatrów nie ma mowy o naginaniu prawa.

Psychiatrzy podkreślają, że nie namawiają do aborcji i że są pacjentki, które decydują się na donoszenie ciąży pod opieką hospicjum perinatalnego. Dodają jednak, że pacjentek w ciąży z rozpoznaną wadą letalną w jej gabinecie przybywa. Fakt, że przybywa w tej sytuacji korzystających z pomocy psychiatrów kobiet, potwierdza także gazecie Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. 

Czytaj: Aborcja w Polsce. MZ podał statystyki. Wady płodu przyczyną większości zabiegów

Aborcja na życzenie. Ruszyła zbiórka podpisów pod projektem ustawy. Znamy założenia

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum