Opinia dwóch lekarzy - a nie jednego - zdecyduje o dalszym pobycie "bestii" w Gostyninie

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2018 12:50

Do Sejmu trafił senacki projekt zmian w ustawie o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej. Zgodnie z nim pacjenci ośrodka w Gostyninie będą częściej badani, a decyzję o przedłużeniu pobytu będzie musiało podjąć jednogłośnie dwóch specjalistów.

W Regionalnym Ośrodku Psychiatrii Sądowej w Gostyninie przebywa ponad 40 osób. Fot. Archiwum

W projekcie chodzi o tzw. bestie, czyli przestępców, którzy zgodnie z decyzją sądu cywilnego po odbyciu kary więzienia trafiają pod nadzór prewencyjny lub na leczenie w Regionalnym Ośrodku Psychiatrii Sądowej w Gostyninie. W sumie w ośrodku przebywa ponad 40 osób - podaje Rzeczpospolita.

Projekt nowelizacji ustawy został przygotowany w marcu przez senacką Komisję Ustawodawczą, po tym jak w listopadzie 2016 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, zgodnie z którym niekonstytucyjny jest przepis, w myśl którego tylko jeden lekarz wydaje opinię, czy niezbędny jest dalszy pobyt w specjalnym ośrodku osoby stwarzającej zagrożenie.

W procedowanym projekcie zaproponowano, aby opinię w sprawie dalszej konieczności przebywania osoby w ośrodku sporządzało dwóch biegłych lekarzy psychiatrów, a w wypadku osób z zaburzeniami preferencji seksualnych - biegłego lekarza seksuologa lub certyfikowanego psychologa seksuologa. 

Więcej: www.rp.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum