Opiekunowie niepełnosprawnych przeciwni zmianom w przepisach

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 28 września 2015 13:44

Zasiłek dla bezrobotnych opiekunów niepełnosprawnych tylko po śmierci podopiecznego. To pomyłka - przyznaje senator Jan Rulewski, autor ustawy, która ma pomóc opiekunom niepełnosprawnych w powrocie do pracy .

Opiekunowie niepełnosprawnych przeciwni zmianom w przepisach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Środowisko opiekunów osób niepełnosprawnych od lat walczy o pomoc w powrocie na rynek pracy, a w okresie przejściowym na wsparcie finansowe. Senat właśnie pracuje nad zmianami prawa w kwestii zasiłków.

Okazuje się, że w zapisach dotyczących zasiłków dla bezrobotnych opiekunów niepełnosprawnych widnieje ograniczenie, które wskazują, że osoby te mogą taki otrzymać tylko po śmierci podopiecznego. 

Ten zapis wywołał falę krytyki opiekunów. 

Jan Rulewski, autor ustawy, która zamiast pomóc opiekunom niepełnosprawnych w powrocie do pracy krzywdzi ich, przyznał się na antenie RMF FM się do pomyłki.

Jak wyjaśniał wprowadzenie zapisu, że takie prawo przysługuje tylko w razie śmierci podopiecznego było błędem wynikającym z pośpiechu . I zapowiedział przygotowanie poprawki.

Projekt poprawki, która nie będzie ograniczać prawa do zasiłku i pomocy w powrocie do pracy tylko do przypadku śmierci podopiecznego ma być gotowy jeszcze w tej kadencji - obiecuje senator. We wtorek w Senacie ma odbyć się pierwsze czytanie projektu ustawy.

Więcej: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum