Operacje plastyczne bez VAT-u, jeśli...

Autor: interia.pl/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2015 17:07

Sąd w Szczecinie orzekł, że z podatku VAT zwolnione są zabiegi, które lekarz określi jako konieczne ze względu na zdrowie psychiczne pacjenta.

Operacje plastyczne bez VAT-u, jeśli...
Fot. Archiwum

Szczecińska placówka wykonywała m.in. zabiegi rekonstrukcji garbatego nosa, operację wiotkiego brzucha, zabiegi powiększenia piersi i ust, korekty opadających górnych powiek oraz operacje plastyczne twarzy. Do tych operacji doliczała 23 proc. podatku VAT uznając, iż nie mają one celu medycznego - informuje interia.pl

Z fakturą nie zgodziła się jedna z pacjentek. Kobieta twierdziła, że inne placówki nie naliczają VAT-u w takich przypadkach. Klinika zapytała o zdanie Izbę Skarbową. Ta stwierdziła, że spółka powinna doliczać VAT do cen operacji plastycznych, jaki i pozostałych zabiegów.

Sprawa trafiła do WSA, który powołał się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE (np. wyrok z 21 marca 2013 r., sygn. C-91/12) potwierdzające, że zabiegi estetyczne mogą być zwolnione z VAT-u, jeśli służą celom medycznym. Warunkiem jest, aby wynikało to z diagnozy lekarza specjalisty, a nie przekonania samego pacjenta.

Więcej: http://biznes.interia.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum