Opakowania bez logo i marki? UE chce zaostrzyć politykę antynikotynową

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 września 2012 09:32

Unia Europejska szykuje krucjatę antynikotynową, jakiej jeszcze nie było. Restrykcyjny projekt zmiany unijnej dyrektywy o wyrobach tytoniowych jest już gotowy. Na razie jeszcze nieoficjalny, ale światło dzienne ujrzy już za kilka miesięcy - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Opakowania bez logo i marki? UE chce zaostrzyć politykę antynikotynową

Projekt zakłada standaryzację opakowań papierosów. Wszystkie mają być jednakowego kształtu, wielkości, bez logo producentów. Mają zawierać dokładnie 20 papierosów tego samego koloru. A 3/4 frontu pudełka i 1/2 jego boku zajmą ostrzeżenia o szkodliwości palenia. Jest też propozycja, by kraje chcące bardziej restrykcyjnych regulacji mogły decydować o całkowitym zakazie eksponowania marki wyrobów.

Według projektu całkowicie zakazana ma być też sprzedaż papierosów smakowych, w tym mentolowych. Papierosy mentolowe to jedna piąta polskiego rynku tytoniowego.

Lobbyści Międzynarodowego Stowarzyszenia Plantatorów Tytoniu wskazali ostrzegli, że dyrektywa w tym kształcie będzie sprzyjała rozwojowi szarej strefy. European Smoking Tobacco Association z kolei podkreśla, że standaryzacja opakowań spowoduje, że o wiele łatwiej będzie można podrobić produkty. Branża wyliczyła, że za sprawą noweli w obecnym kształcie rocznie polski budżet straci ponad 200 mln euro.

Komisja przedstawi projekt zmian w dyrektywie tytoniowej, mimo że - jak wykazały konsultacje społeczne - Europejczycy są podzieleni w tej sprawie, a najbardziej przeciwni zmianom byli Polacy. Ostateczne rozstrzygnięcia ws. noweli zapadną w listopadzie.

Więcej: www.gazeta.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum