Olsztyn: recydywista nielegalnie sprzedawał leki w Internecie

Autor: Głos Olsztyński/rynekzdrowia.pl • • 19 listopada 2009 18:04

Olsztyńska policja zakończyła sprawę 31-letniego recydywisty z Działdowa, który dopuścił się kolejnych już wyłudzeń i wprowadzania do obrotu leków nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do sprzedaży. Za ten proceder grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności.

Policjanci znaleźli na stronach internetowych oferty sprzedaży środków farmaceutycznych takich jak: tramal, poltram, clonazepan, które winny być sprzedawane wyłącznie przez apteki na podstawie ważnej recepty lekarskiej. Ustalono, że ogłoszenia umieszczał mężczyzna z Działdowa skazany za podobne przestępstwa, który siedzi za inne oszustwa.

Kilkadziesiąt osób zainteresowało się ogłoszeniem i dokonało przelewu pieniędzy na wskazany rachunek bankowy. Niektórzy z klientów w ogóle nie otrzymali przesyłki z lekami, bądź po otwarciu paczki znajdowali w niej kawałek cegły czy deski.

Należy przypomnieć, że sprzedaż leków za pośrednictwem internetu mogą prowadzić jedynie apteki posiadające odpowiednie zezwolenie. Jednak nawet w takich aptekach nie można nabyć leków sprzedawanych na receptę.

Policjanci przestrzegają, że leki oferowane na stronach internetowych często są podrobione, produkowane w nieznanych wytwórniach lub mogą zawierać substancje niedopuszczone do obrotu. Takie pseudofarmaceutyki mogą stanowić zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi.

Szczególny niepokój powinny wzbudzać ogłoszenia, z których wynika, że sprzedający wysyłają produkty lecznicze bez żadnych ograniczeń ilościowych, informacji co do pochodzenia leku, jego składu chemicznego, sposobu i przeciwwskazań zażywania.

Leki z nieznanego źródła mogą zawierać dwie lub trzy substancje czynne lub substancje, które nie mają żadnych działań leczniczych. Jak wynika z doświadczeń policjantów, największe zagrożenie niosą podrabiane leki stosowane w zaburzeniach erekcji, wspomagające odchudzanie, wywołujące poronienia. Tego typu leki mogą być sprzedawane w aptekach i zażywane pod ścisłą kontrolą lekarską.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum