Olsztyn: onkolog ma zapłacić za leczenie pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2009 12:26

Sąd Apelacyjny w Białymstoku orzekł, że onkolog z Olsztyna ma z własnych środków zapłacić za leczenie pacjentów chorych na nowotwory.

Olsztyn: onkolog ma zapłacić za leczenie pacjentów

Chodzi o byłą ordynator oddziału chemioterapii szpitala MSWiA w Olsztynie Agnieszkę Jagiełło-Gruszfeld, w przeszłości wojewódzkiego konsultanta ds. onkologii. Sprawa dotyczy leczenia tzw. chemioterapią niestandardową, za którą Fundusz odmówił szpitalowi refundacji, ponieważ lekarka nie sporządziła na czas stosownej dokumentacji i nie uzyskała na leczenie wcześniejszej zgody Funduszu.

Szpital wytoczył sprawę lekarce i zażądał od niej 90 tys. zł. W ocenie jego dyrekcji, lekarka umyślnie spowodowała szkodę, a to właśnie ona, jako ordynator, powinna troszczyć się w sposób szczególny o mienie zakładu pracy.

Zdaniem sądu lekarka nie dopełniła formalności potrzebnych do finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia i oddalił apelację lekarki w tej sprawie. Wyrok jest prawomocny, nie przysługuje od niego odwołanie. Sędzia przewodnicząca zaznaczyła, że w tej sprawie jeden z członków składu orzekającego złożył zdanie odrębne. Nie podała jakie to zdanie.

Jak powiedziała sędzia Władysława Prusator-Kałużna, ze względu na nieobecność stron podczas ogłaszania wyroku, uzasadnienie zostało pominięte i sąd nie będzie go podawał do wiadomości obecnych tylko na sali mediów.

Sąd pierwszej instancji orzekł, że lekarka ma z własnej kieszeni zapłacić za leczenie chorych na nowotwory, bo nie dopełniła formalności związanych z rozliczaniem się z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum