Olsztyn: dożywotnia dyskwalifikacja krwiodawcy za marihuanę?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2014 10:11

Mieszkanka Olsztyna, która chciała oddać krew, nie przeszła weryfikacji: lekarz dożywotnio zdyskwalifikował kobietę, ponieważ przyznała się do zapalenia marihuany.

Nie była to pierwsza decyzja o "stałej dyskwalifikacji" podjęta w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Dyrektor placówki zaznacza, że "najważniejsze jest tu bezpieczeństwo biorcy", dlatego RCKiK "nie polemizuje z przepisami, tylko ściśle ich przestrzega". Problem w tym, że przepisów zakazujących pobierania krwi od palaczy marihuany w polskim prawie nie ma - informuje Gazeta Wyborcza.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 2005 r. ws. warunków pobierania krwi szczegółowo określa od kogo można pobierać krew. Przepisy zawierają wymagania zdrowotne i przeciwwskazania, a także wskazują, w którym przypadku potencjalny dawca może zostać czasowo lub na stałe zdyskwalifikowany. O narkotykach rozporządzenie wspomina w jednym zdaniu: "Stale dyskwalifikują dawców zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem środków psychoaktywnych".

Dyrektor Narodowego Centrum Krwi, które koordynuje krwiodawstwo w Polsce przyznaje jednak, że zapisy tego rozporządzenia nie określają kwestii zażywania w przeszłości marihuany.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum