Olkusz: prokuratura wszczęła kolejne śledztwo w sprawie szpitala

Autor: Przegląd Olkuski/Rynek Zdrowia • • 04 października 2016 13:05

Prokuratura Rejonowa w Olkuszu wszczęła kolejne śledztwo dotyczące Nowego Szpitala w Olkuszu. Postępowanie rozpoczęto w związku z doniesieniem złożonym przez władze powiatu olkuskiego - jest mniejszościowym udziałowcem spółki kierującej placówką.

Olkusz: prokuratura wszczęła kolejne śledztwo w sprawie szpitala
Olkusz: prokuratura wszczęła kolejne śledztwo w sprawie szpitala. Fot. Archiwum

Kilka tygodni temu zarząd powiatu wystąpił do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków zarządu Nowego Szpitala.

Zdaniem władz powiatu zarząd spółki nadużył uprawnień przy zawarciu w 2013 roku umowy na usługi porządkowo-czystościowe z firmami sprzątającymi. Spółka Nowy Szpital przekazała wtedy zewnętrznemu podmiotowi zadania związane ze sprzątaniem, co skutkowało zwolnieniem pracowników sekcji higieny szpitalnej i skierowaniem przez nich pozwów do sądu pracy.

- Nie popełniliśmy żadnego przestępstwa. Nie rozumiemy dlaczego starostwo wystąpiło do prokuratury i jakie są intencje. Powiat Olkuski jest przecież współwłaścicielem szpitala, ma swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej, otrzymuje odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące działalności placówki i wszystkie dokumenty, o które występuje - twierdzi w nadesłanym do redakcji portalu rynekzdrowia.pl komentarzu Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital.

Rzeczniczka przekonuje również, że zarzuty są krzywdzące dla pracowników szpitala. - Obawiamy się, że płynące sygnały mogą niepokoić pacjentów i podważać zaufanie do szpitala, chociaż wszyscy pracownicy, lekarze i pielęgniarki otaczają swoich pacjentów jak najlepszą opieką - dodaje.

Przedmiotem śledztwa ma być także kwestia kary, jaką placówka musi zapłacić ZUS-owi. Kontrola w szpitalu wykazała, że spółka w latach 2010-2012 nie odprowadzała składek ubezpieczeniowych od pracowników, którzy mieli w olkuskim szpitalu umowy o pracę i byli dodatkowo zatrudniani w oparciu o umowy cywilonoprawne w szpitalach w Świeciu i w Krośnie Odrzańskim. Mimo to wykonywali swoje obowiązki w Olkuszu. Należności spółki Nowy Szpital wobec ZUS wynoszą 2 mln 84 tys. zł.

Więcej: www.przegląd .olkuski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum