Olkusz: pracownicy szpitala idą do sądu

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2013 19:49

Pracownicy Nowego Szpitala w Olkuszu planują złożyć około 200 pozwów do sądu pracy przeciwko zarządowi placówki. Uważają, że w latach 2010-2012 zarabiali mniej niż powinni - informuje Gazeta Krakowska.

Olkusz: pracownicy szpitala idą do sądu

O możliwych nieprawidłowościach Inspekcję Pracy poinformowały związki zawodowe z Nowego Szpitala. Jak już informowaliśmy, pracodawca zobowiązał się w Pakcie Gwarancji Pracowniczych do corocznego podwyższania wynagrodzenia o wskaźnik inflacji, czego - według związkowców - w 2011 r. nie zrobił. Nie dotrzymał też słowa, jeśli chodzi o wynagrodzenie zasadnicze dla pracowników, które miało nie być niższe niż minimalna płaca w kraju.

W pokontrolnym piśmie do pracowników okręgowy inspektor pracy w Krakowie stwierdza, że wynagrodzenie pracowników rzeczywiście nie może być w okresie obowiązywania Paktu niższe od ustawowego wynagrodzenia minimalnego.

- Spółka nie może działać tak, by pogarszać swoją sytuację finansową. Dlatego też firma zdecydowała o zmniejszeniu zakładowego funduszu socjalnego w 2011 r. - tłumaczył w listopadzie ub.r. Krzysztof Bestwina, ówczesny dyrektor olkuskiego szpitala.

Lecznica należy 70 proc. do Grupy Nowy Szpital, w 30 proc. do powiatu olkuskiego. W grudniu 2012 r. na walnym zgromadzeniu wspólników GNS Krzysztof Bestwina został odwołany ze stanowiska, a jego miejsce zajęła Ilona Mróz.

Więcej: gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum