Odwiedziny w szpitalu ograniczone. RPP grozi karą i przypomina zasady

Autor: JPP • Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich19 maja 2022 16:41

Odwiedziny w szpitalu nie mogą być ograniczone tylko do określonych dni w tygodniu – muszą być dostępne przez cały tydzień - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta. Stanowisko RPP to odpowiedź na doniesienia, że wiele placówek wciąż utrzymuje covidowe obostrzenia i mocno ogranicza możliwość odwiedzin u pacjentów.

Odwiedziny w szpitalu ograniczone. RPP grozi karą i przypomina zasady
Odwiedziny w szpitalu nie mogą być ograniczone. RPP przypomina zasady Fot. AdobeStock
 • Odwiedziny w szpitalu nie mogą być ograniczone tylko do określonych dni w tygodniu. Muszą być dostępne przez cały tydzień - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta
 • Jak dodaje określenie przedziału godzinowego odwiedzin musi dawać realną szansę skorzystania przez pacjenta z odwiedzin bliskich. - Niedopuszczalne jest ograniczenie odwiedzin, np. tylko w godz. 8–10 rano  - wskazuje
 • Stanowisko jest odpowiedzią na doniesienia, że wciąż wiele szpitali, mimo zmniejszenia zagrożenia epidemicznego, utrzymuje covidowe ograniczenia
 • Utrzymywanie przez szpitale restrykcyjnych ograniczeń w korzystaniu z praw pacjenta może stanowić praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów - wskazuje RPP. I ostrzega przed dotkliwymi karami, które mogą sięgnąć nawet 500 tys. zł 

Odwiedziny w szpitalu nie mogą być ograniczone. RPP przypomina zasady

Mimo zniesienia obostrzeń covidowych, a od 16 maja również stanu epidemii w Polsce, wiele szpitali wciąż utrzymuje restrykcje i ogranicza możliwość odwiedzin w szpitalu. 

W sprawie głos zabrał Rzecznik Praw Pacjenta, który przypomina, że "odwiedziny nie mogą być ograniczone tylko do określonych dni w tygodniu".

– Muszą być dostępne przez cały tydzień. Określenie przedziału godzinowego odwiedzin musi dawać realną szansę skorzystania przez pacjenta z odwiedzin bliskich. Niedopuszczalne jest ograniczenie odwiedzin, np. tylko w godz. 8–10 rano. Co do zasady, należy umożliwić odwiedziny przez cały dzień. Jednorazowa wizyta u pacjenta także nie powinna móc trwać krócej niż 2 godziny – wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec. 

Dodaje, że utrzymywanie przez szpitale restrykcyjnych ograniczeń w korzystaniu z praw pacjenta może stanowić praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów.

- Zaniechania praktyki naruszającej zbiorowe prawa pacjenta Rzecznik Praw Pacjenta będzie egzekwował w drodze decyzji administracyjnej, a do której niezastosowanie się jest zagrożone nałożeniem kary do wysokości 500 000 zł - ostrzega.

Nowe rekomendacje w sprawie odwiedzin w szpitalach wydano pod koniec kwietnia

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina również, że pod koniec kwietnia Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny wydali nowe rekomendacje w sprawie odwiedzin w szpitalach. Zalecenia znacznie złagodzono.

- Podmioty lecznicze powinny dokonać przeglądu wprowadzonych u siebie ograniczeń i podjąć kroki zmierzające do umożliwienia pacjentom odwiedzin przez najbliższych - podkreślił.

Rekomendacja Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego z 28 kwietnia 2022 r. ws. odwiedzin w szpitalach:

 • Rekomenduje się umożliwianie odwiedzin jednoczasowo przez 1 osobę, a w szczególnych sytuacjach – 2 osoby.
 • Rekomenduje się, zgodnie z możliwościami organizacyjnymi podmiotu leczniczego, określenie przedziałów czasowych dla odbywania odwiedzin w ciągu dnia i ograniczenie czasu trwania odwiedzin, w celu zmniejszenia ryzyka gromadzenia się osób w jednym pomieszczeniu oraz umożliwienia regularnego czyszczenia i dezynfekcji powierzchni w tych pomieszczeniach.
 • Konieczne jest stosowanie maseczki zasłaniającej usta i nos przez cały czas przebywania na terenie podmiotu leczniczego. 
  Należy umożliwić osobom odwiedzającym umycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekcji rąk niezwłocznie po wejściu przez nie do podmiotu leczniczego.
 • Rekomenduje się, aby przed wykonaniem czynności pielęgnacyjnych przy odwiedzanym pacjencie osoba odwiedzająca uprzednio (bezpośrednio przed kontaktem) dokładnie umyła lub zdezynfekowała ręce. 
 • Jeśli odwiedziny odbywają się w budynku, personel podmiotu leczniczego odpowiedzialny jest za regularne wietrzenie oraz czyszczenie i dezynfekcję pomieszczeń, w których odbywają się odwiedziny.
 • Osoby z objawami infekcji nie powinny odwiedzać pacjentów, w szczególności pacjentów z obniżoną odpornością niezaszczepionych przeciw COVID-19 oraz bez historii przebycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w ciągu ostatnich 180 dni – z wyjątkiem sytuacji szczególnych, które powinny być określone przez kierownika podmiotu leczniczego (np. w przypadku wizyt pożegnalnych u pacjentów).Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum