Odwiedziny w szpitalach. Są oficjalne rekomendacje MZ, ale ostateczne decyzje podejmą dyrektorzy

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia09 września 2021 19:00

Rekomendacje MZ dotyczące zasad odwiedzin w szpitalach są zbieżne z rozwiązaniami przyjętymi w szpitalach, które już wcześniej poluzowały ograniczenia. - Wprowadziliśmy ramy godzinowe odwiedzin, czasu ich trwania, liczby odwiedzających. Będziemy też ściśle pilnować nadzwyczajnych reżimów sanitarnych - zapowiedział Ireneusz Praczyk,  pełnomocnik ds. praw pacjenta w Pleszewskim Centrum Medycznym.

Nowe wytyczne w sprawie odwiedzin w szpitalach wydało Ministerstwo Zdrowia i GIS Fot. Shutterstock
  • Prawo do osobistego kontaktu z bliskimi można ograniczyć ze względów epidemiologicznych, ale nie można wyłączyć go całkowicie
  • Opracowanie ogólnopolskich wytycznych dotyczących odwiedzin szpitalach w czasie epidemii Covid-19 sugerowali dyrektorzy placówek
  • W części szpitali, nie czekając na wytyczne MZ dyrekcje jeszcze w wakacje przedstawiały szczegółowe zasady odwiedzin
  • Zasady odwiedzin w części szpitali były podobne do zawartych w rekomendacjach MZ przedstawionych we wtorek (7 września)
  • Czy powrócą odwiedziny w szpitalach jakie znaliśmy sprzed pandemii? - W szpitalach w salach chorych w niedzielę odbywał się piknik - mówi prof. Robert Flisiak, który uważa, że standardy odwiedzin wymagają rozwagi

Jak mówił nam przed ukazaniem się wytycznych Artur Gur, prezes zarządu Kutnowskiego Szpitala Samorządowego pojawienie się stanowiska MZ w sprawie zakresu odwiedzin jest oczekiwane, bo stanie się ułatwieniem dla zarządzających, choć to im należałoby pozostawić ostateczną decyzję w tej sprawie.

Odwiedziny w szpitalach nadal ograniczone

Takie stanowisko zdaje się podzielać Ministerstwo Zdrowia przywołując w opublikowanych wytycznych art. 33 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, w którym podkreślono, że pacjent ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami. Prawo to, w myśl art. 5 ww. ustawy, może jednak zostać ograniczone w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów czy też możliwości organizacyjne podmiotu.

Czytaj: Odwiedziny w szpitalach. MZ i GIS wydały wytyczne na czwartą falę LISTA

 - W szpitalu w Kutnie odwiedziny nadal są wstrzymane, ale nie obowiązuje bezwzględny zakaz. W ważnych wypadkach, w sytuacji zagrożenia życiu pacjenta najbliższa rodzina może go odwiedzić. Przede wszystkim stawiamy warunek przedstawienia potwierdzenia zaszczepienia przeciw Covid-19 lub negatywnego aktualnego wyniku testu PCR - powiedział prezes Artur Gur, mówiąc o już wcześniej obowiązujących zasadach i podkreślając, że jeszcze w maju szpital był szpitalem covidowy, a zagrożenie wirusem SARS-CoV-2 znowu rośnie.

- Odwiedziny odbywają się na indywidualną prośbę rodziny pacjenta. W tej sprawie rodziny przychodzą do sekretariatu szpitala lub kontaktują się bezpośrednio z ordynatorem oddziału, który podejmuje ostateczną decyzję czy są warunki do zapewnienia bezpieczeństwa takiej wizyty i czy rzeczywiście jest ona niezbędna - wyjaśnia prezes.

Odwiedziny w szpitalach - jakie wyjątki już wprowadzano

W części szpitali, nie czekając na wytyczne MZ dyrekcje jeszcze w wakacje przedstawiały szczegółowe zasady odwiedzin. Jednym z pierwszych było Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Katowicach Ochojcu, który 20 lipca podał informację o wznowieniu odwiedzin.

Czytaj też: Górnośląskie Centrum Medyczne wznawia odwiedziny. Wejście tylko po szczepieniu

Tam odwiedzać chorych mogą wyłącznie osoby: zaszczepione p/COVID-19 z certyfikatem), osoby, które przechorowały COVID-19, osoby które posiadają negatywny wynik testu RT-PCR w kierunku zakażenia koronawirusem. Te m.in. warunki wymienione zostały także w rekomendacjach MZ przedstawionych we wtorek (7 września).

Jak mówi nam Ireneusz Praczyk, pełnomocnik ds. praw pacjenta i 
rzecznik prasowy w Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie, w którym odwiedziny wznowiono od 31 sierpnia, tam brano pod uwagę ogólną sytuację epidemiologiczną w kraju, ale przede wszystkim w regionie.

- Z uwagi na uchylenie zakazu odwiedzin przez Wojewodę oraz stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta, który podkreślał wielokrotnie, że prawo do osobistego kontaktu z bliskimi można ograniczyć ze względów epidemiologicznych, ale nie można wyłączyć go całkowicie – podjęliśmy decyzję o przywróceniu odwiedzin z zachowaniem ograniczeń i reżimu sanitarnego - przekazał Praczyk.

Jak zaznacza rozwiązanie, które wprowadził szpital nie budzi wątpliwości od strony prawnej. Pozostają jedynie obawy o bezpieczeństwo pacjentów.

Są rekomendacje MZ - łatwiej wyjaśnić zasady odwiedzin w szpitalach

- Wiadomo, że szczepienia i testy nie eliminują ryzyka, a jedynie istotnie je ograniczają. Stąd wprowadziliśmy ramy godzinowe odwiedzin oraz co do czasu ich trwania, a także liczby odwiedzających (jedna osoba przy pacjencie). Będziemy też ściśle pilnować nadzwyczajnych reżimów sanitarnych wynikających z ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 - poinformował.

Podkreśla: - Na razie nie ma powrotu do swobody, jaka obowiązywała w tym zakresie przed pandemią. Jeśli dostrzeżemy niepokojące zachowania będziemy na nie zdecydowanie reagować. Jeśli sytuacja się zmieni przywrócimy wcześniejsze ograniczenia.

Tłumaczy, że tworząc jeszcze w sierpniu nowe zasady odwiedzin w szpitalu sięgnięto m.in. po rekomendacje dotyczące placówek opieki długoterminowej. - Zostały one przywołane w decyzji wojewody, są dość precyzyjne. Oparliśmy się na nich w zakresie szczególnego reżimu odwiedzin podczas kontaktu osoby bliskiej z pacjentem w stanie krytycznym - wyjaśnia.

- Wprowadzenie rekomendacji adresowanych wprost do wszystkich podmiotów leczniczych z pewnością ułatwiłoby dyskusje z rodzinami pacjentów, gdyż pozwoliłoby nam powoływać się na konkretne zapisy. Z drugiej strony ostateczne decyzje musimy podejmować sami reagując na bieżącą sytuację epidemiologiczną i nasze konkretne uwarunkowania organizacyjne - podkreślał Ireneusz Praczyk.

Dodaje: - Liczymy na odpowiedzialne podejście i ograniczenie odwiedzin do sytuacji, kiedy wymaga tego emocjonalny stan pacjenta. W każdym razie chodzi o to, aby nie nadużywać prawa do odwiedzin w okresie, kiedy walka z pandemią jeszcze nie ustała. Będziemy apelować do rodzin i pacjentów o umiar w tym zakresie - mówi Ireneusz Praczyk.

Odwiedziny w szpitalach: "to był piknik"

Profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, wchodzący w skład Rady Medycznej przy premierze, podziela zdanie, że ostatecznie o zakresie obostrzeń dotyczących odwiedzin w szpitalach powinny decydować dyrekcje placówek.

- Pamiętajmy, że zagrożenie przenoszeniem zakażeń pomiędzy odwiedzającymi a pacjentami jest zależne m.in. od sytuacji epidemiologicznej w kraju, infrastruktury szpitala - warunków lokalowych, możliwości technicznych. Dyrektorzy mają do dyspozycji zespoły zakażeń szpitalnych, ze specjalistami dysponującymi odpowiednią wiedzą by rekomendować odpowiednie do sytuacji postępowanie. Stąd możliwości wprowadzania własnych regulacji - podkreśla profesor.

Bardzo możliwe, że już nie powrócą takie odwiedziny do jakich pacjenci byli przyzwyczajeni przed wybuchem pandemii Covid-19. - W ogóle rodzi się pytanie czy tamto postępowanie było prawidłowe, gdy na salę wchodziło po kilka rodzin. W szpitalach w salach chorych w niedzielę odbywał się piknik - mówi prof. Robert Flisiak.

Pytany o główne zasady, jakie rekomendowałby do brania pod uwagę przy organizacji odwiedzin w warunkach wciąż trwającej epidemii Covid-19 wymienia przede wszystkim dwie: wymóg zaszczepienia odwiedzających oraz ważne powody osobiste.

- Generalnie jestem zwolennikiem przyjęcia zasady, że odwiedziny powinny odbywać się w szpitalach w sytuacjach wyjątkowych. Nie jest już tak, że jedyną możliwością utrzymania kontaktu chorych z rodziną jest tylko widzenie bezpośrednie. Możliwość kontaktu poprzez telefony komórkowe z funkcją wideo powinna być coraz szerzej wykorzystywana przez pacjentów i ich rodziny - uważa.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum