XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Podstawowa opieka zdrowotna – o zmianach zapowiadanych i wdrażanych

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Odwiedziny bez zaszczepienia. Czy szpital może tego zabronić?

Autor: oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia04 października 2021 17:39

Prawo do odwiedzin chorych w szpitalu w sytuacji zagrożenia epidemicznego może zostać ograniczone, ale nie można go pacjentów pozbawić całkowicie - podał w informacji na Twitterze Rzecznika Praw Pacjenta. Uznał też, że zaszczepienie na Covid-19 nie jest absolutnym warunkiem odwiedzin.

Odwiedziny chorych w szpitalu. Zaszczepienie na Covid-19 nie jest warunkiem. Fot. Shutterstock
  • W rekomendacjach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego nie ma wskazania, że pacjenta hospitalizowanego może odwiedzić wyłącznie osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19
  • Dokument z rekomendacjami określił różne zasady odwiedzin u dorosłych pacjentów w zależności od tego, czy są oni zaszczepieni przeciw COVID-19, czy nie
  • Prawo do odwiedzin pacjenta być ograniczone, a nie całkowicie zniesione - przekonuje rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec

Odwiedziny w szpitalu

"Czy osoby niezaszczepione mogą odwiedzać bliskich w szpitalach? Zgodnie z rekomendacjami @MZ_GOV_PL @GIS_gov, szczepienie przeciwko COVID-19 nie jest warunkiem udzielenia zgody na odwiedziny u hospitalizowanego pacjenta" - czytamy we wpisie na Twitterze rzecznika. Załączono do niego link z szerszym materiałem zamieszczonym na stronie gov.pl

"Rzecznik Praw Pacjenta wielokrotnie przypominał, że prawo do odwiedzin w sytuacji zagrożenia epidemicznego może zostać ograniczone, ale nie można go pacjentów pozbawić całkowicie" - wskazano w informacji. Stwierdzono w niej, że w rekomendacjach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego nie ma wskazania, że pacjenta hospitalizowanego może odwiedzić wyłącznie osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19.

RPP. Prawo pacjenta do kontaktu: osobiście, telefonicznie lub korespondencyjnie

Rzecznik podnosi, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - pacjent podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami.

Kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, a w przypadku prawa do kontaktu osobistego, telefonicznego, korespondencyjnego z innymi osobami, także ze względu na możliwości organizacyjne podmiotu.

Prawo to może być jednak ograniczone, a nie całkowicie zniesione - przekonuje rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Na początku września Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny przygotowali rekomendacje w sprawie odwiedzin w szpitalach. Dokument określił różne zasady odwiedzin u dorosłych pacjentów w zależności od tego, czy są oni zaszczepieni przeciw COVID-19, czy nie.

Niezaszczepieni. Kiedy mogą odwiedzać chorych w szpitalu?

W dokumencie wskazano, że jeżeli dorosły pacjent jest zaszczepiony przeciw COVID-19 lub przebył zakażenie wirusem SARS-CoV-2, wówczas rekomenduje się umożliwienie odwiedzin przez osoby zaszczepione lub osoby niezaszczepione, które mają negatywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub przebyły zakażenie. We wszystkich przypadkach odwiedziny mogą odbywać się jedynie przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

W przypadku pacjentów zaszczepionych możliwe są odwiedziny również osób niezaszczepionych, które nie uzyskały negatywnego wyniku testu oraz nie przebyły zakażenia. W takim przypadku konieczne jest zachowanie wzmożonego reżimu sanitarnego.

W rekomendacjach określono również warunki odwiedzin u pacjentów, którzy nie są zaszczepieni przeciw COVID-19, nie przebyli zakażenia oraz nie mają negatywnego wyniku testu. W takim przypadku chory może być odwiedzany jedynie przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego przez osoby zaszczepione przeciw COVID-19, mające negatywny wynik testu lub takie, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

MZ i GIS informowali, że nie rekomenduje się odwiedzania niezaszczepionego pacjenta przez osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, niemające negatywnego wyniku testu i takie, które nie przebyły zakażenia. Wyjątkiem są sytuacje szczególne, które powinny być określone przez kierownika podmiotu leczniczego (np. w przypadku wizyt pożegnalnych).

Czytaj też: Odwiedziny w szpitalach. MZ i GIS wydały wytyczne na czwartą falę LISTA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum