Odszkodowanie za zamianę dzieci niezapłacone

Autor: TVN/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2009 06:35

Zamienione w szpitalu przed laty bliźniaczki i ich rodziny nadal nie dostały zasądzonego odszkodowania. Przyznano im prawie dwa miliony złotych. Od tej sumy, co miesiąc, narastają odsetki - podaje TVN.

Wyrok przyznający odszkodowanie siostrom i ich rodzinom zapadł w kwietniu. Pieniądze mieli wypłacić: wojewoda mazowiecki i Warszawski Uniwersytet Medyczny. Jednak do tej pory odszkodowanie nie wpłynęło, a odsetki za każdy dzień zwłoki to 700 zł.

- Do tej pory poszkodowani nie uzyskali praktycznie żadnych pieniędzy. Uniwersytet wysłał w zeszłym tygodniu tylko część należnej kwoty. Natomiast wojewoda mazowiecki stwierdził, że musi wystąpić o środki do ministerstwa - powiedziała Maria Wentland-Walkiewicz, pełnomocnik poszkodowanych rodzin.

Wojewoda mazowiecki zapewnia jednak, że zobowiązania, przynajmniej z jego strony zostały już uregulowane. Także kierownik biura prawnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powiedział, że wpłaty tych środków, które były niezbędne na chwilę obecną zostały dokonane.

 - Mam prawomocny wyrok sądu, ale okazuje się, że instytucje publiczne nie bardzo chcą się stosować do tego wyroku - mówi rozczarowany ojciec dzieci.

Sprawą zajmie się komornik, który nie ma wątpliwości, że należna kwota plus odsetki to trzy i pół miliona.

Do zamiany dzieci doszło w styczniu 1984, gdy na oddział w jednym ze stołecznych szpitali w tym samym czasie trafiły bliźniaczki państwa O. oraz córka rodziny W. Dzieci, urodzone w grudniu 1983, były chore na zapalenie płuc. Po dwóch tygodniach rodzice odebrali dziewczynki ze szpitala.

Po 17 latach okazało się, że Nina O. - formalnie siostra bliźniaczka Katarzyny O. - jest biologiczną córką rodziny W., natomiast wychowywana w tej rodzinie Edyta W. jest biologiczną córką państwa O. Sprawa wyszła na jaw za sprawą koleżanek dziewcząt.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum