Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby. "Nie czekać na wyrok, składać pozew cywilny"

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia03 grudnia 2021 11:00

Rodzina zmarłej Izabeli z Pszczyny może dostać wysokie odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby - informuje Rzeczpospolita.

Rodzinie zmarłej może przysługiwać spore odszkodowanie. Fot. Shutterstock
  • 30-letnia Izabela z Pszczyny zmarła w szpitalu w wyniku wstrząsu septycznego. Teraz rodzina zmarłej może dostać wysokie odszkodowanie
  • Kontrola NFZ i RPP wykazała, że doszło do szeregu nieprawidłowości organizacyjnych i w postępowaniu medycznym, na szpital nałożono karę ok. 650 tys. zł
  • Rodzina powinna złożyć pozew cywilny i nie czekać do rozwiązania sprawy karnej - wynika z wypowiedzi radcy prawnego Wojciecha Kozłowskiego

Tragiczna śmierć ciężarnej. NFZ nałożył na szpital 650 tys. zł kary

Błąd medyczny, który doprowadził do śmierci

Jak przyznała w rozmowie z Rzeczpospolitą mec. Joanna Budzowska reprezentująca rodzinę zmarłej Izabeli z Pszczyny, która zmarła w wyniku wstrząsu septycznego będąc w 22. tygodniu ciąży, rodzina chce udowodnić, że "gdyby nie błąd medyczny, to śmierci pani Izabeli można było uniknąć".

Rodzina również chce dowiedzieć się, co przyświecało lekarzom, którzy nie dopełnili obowiązków zawodowych: "ignorancja", o której miałyby świadczyć wyniki kontroli NFZ i RPP, czy obawa przed konsekwencjami prawnymi. W ocenie mecenas dokumentacja medyczna nie mówi o tym jasno, ale miałoby tak wynikać z wiadomości zmarłej do rodziny.

Pozew do sądu cywilnego bez czekania na wynik w sprawie karnej

Zgodnie z informacjami mecenas, nie toczy się postępowanie cywilne, a karne. Jednak do sądu cywilnego można złożyć pozew bez czekania na wynik w sprawie karnej. Wówczas wypłata odszkodowania za szkody materialne i zadośćuczynienie za krzywdy niematerialne - utratę bliskiej osoby - leży po stronie ubezpieczyciela szpitala.

Z kolei szpital płaciłby rekompensatę w przypadku zbyt niskiej polisy. Lekarz uznany za winnego, który sprawował dyżur, podczas którego doszło do tej śmierci, ma równy udział w wypłacie odszkodowania, co oznacza, że jego ubezpieczyciel także ma wypłacić odszkodowanie. 

Ponadto, po stronie podmiotu odpowiedzialnego za naprawę szkody - czyli sprawcy lub ubezpieczyciela - leży zwrot kosztów leczenia i pogrzebu. W przypadku uznania, że w wyniku śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji życiowej rodziny, również może zostać przyznane odszkodowanie oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Może dojść do przedawnienia

Radca prawny Wojciech Kozłowski, cytowany przez "Rz", radzi, by rodzina zmarłej nie czekała na wynik sprawy karnej, ponieważ może dojść do przedawnienia roszczeń cywilnych. Analiza zebranej dokumentacji, do wglądu w którą ma prawo rodzina, powinna podpowiedzieć, wobec kogo miałby zostać złożony pozew cywilny.

- Moim zdaniem najprawdopodobniej uzasadnione byłoby pozwanie zarówno Skarbu Państwa odpowiedzialnego za szkody powstałe wskutek wyroku TK i zaniechanie legislacyjne po tym wyroku, jak i szpitala w Pszczynie oraz lekarzy - komentuje radca Kozłowski.

Zobacz też: Śmierć ciężarnej w Pszczynie. Dyrektor szpitala wydał oświadczenie ws. zawieszenie dwóch lekarzy

Ania urodziła martwe dziecko i zmarła na sepsę. Takich historii może być więcej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum