Odszkodowania za NOP-y. Projekt Funduszu Kompensacyjnego trafił do Sejmu

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia08 grudnia 2021 17:25

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały zakładającej odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne. Co zawiera projekt?

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o Funduszu kompensacyjnym Fot. PAP/Rafał Guz
  • W środę 8 grudnia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o Funduszu kompensacyjnym w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych
  • Ewentualne roszczenia będą obejmowały wszystkie szczepienia przeciw COVID-19 od momentu ich rozpoczęcia, czyli od 26 grudnia 2020 roku
  • Projekt zakłada maksymalne odszkodowanie w wysokości 100 tys. zł, a o jego przyznaniu będzie decydował zespół powołany przy Rzeczniku Praw Pacjenta
  • Fundusz kompensacyjny nie obejmie przypadków śmiertelnych. W przypadku zgonu rodzinna będzie musiała dochodzić odszkodowania w sądzie

Sprawdź: Z początkiem 2022 składka zdrowotna po nowemu. ZUS stworzył specjalny kalkulator

Niższy zasiłek chorobowy i krótsze zwolnienie lekarskie od 2022. Ogromne zmiany w ZUS

Od 2022 roku rewolucja w L4. Zwolnienie lekarskie z nowego powodu

Fundusz kompensacyjny. Odszkodowania za szczepienia przeciw COVID-19

- Na ten projekt czekają Polacy, czekają osoby szczepiące się. Miejmy nadzieję, że będzie to choćby niewielki element powodujący, że będzie coraz mniejsza liczba osób obawiających się szczepień, czy to przeciwko COVID-19, czy też jakichkolwiek innych szczepień, które są szczepieniami obowiązkowymi - mówił w trakcie wtorkowego posiedzenia Sejmu Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości, poseł wnioskodawca.

- Ten projekt przewiduje system odszkodowawczy za niepożądane odczyny poszczepienne. Ten przedział jest dość szeroki i zaczyna się od niewielkich odczynów poszczepiennych odczynów alergicznych, które nie wymagają hospitalizacji, aż po te najbardziej poważne wymagające długotrwałej hospitalizacji, nawet powyżej 120 dni - tłumaczył poseł.

- W tym ostatnim przypadku przewidzianą maksymalna kwotą odszkodowania jest 100 tys. zł. - dodał.

Czytaj: Obniżenie wymagań dla dyspozytorów. Co się zmieni?

Na KUL-u powstanie kierunek medyczny? W przyszłym roku znajdą się na to środki

Fundusz kompensacyjny nie obejmie przypadków śmiertelnych 

- W tym projekcie nie zostały umieszczone przypadki, w których doszłoby do zgonu. Wnioskodawcy uznali, że w takich przypadkach należy wystąpić na drogę sądową, dlatego że wpisanie jakiejkolwiek kwoty do ustawy mogłoby być traktowane kontrowersyjnie, ponieważ trudno znaleźć odpowiedni wymiar kwotowy takiej sytuacji - wyjaśniał poseł Latos, dodając, że w takich przypadkach należy skorzystać z drogi sądowej.

Poseł Latos wyjaśnił także w jaki sposób będzie odbywać się weryfikacja niepożądanych odczynów poszczepiennych.  

- Przy Rzeczniku Praw Pacjenta powołany zostanie zespół, gdzie to weryfikacja będzie przeprowadzana. Będzie to zespół ekspertów, zespół lekarzy wybranych specjalności medycznych, którzy będą w sposób fachowy mogli ocenić tę sytuację - tłumaczył.

- Członków zespołu będzie sześciu. Wskazać odpowiednich kandydatów będzie mógł minister zdrowia, Państwowy Inspektor Sanitarny, Naczelna Rada Lekarska oraz wyspecjalizowane medyczne towarzystwa naukowe - doprecyzował Bolesław Piecha z PiS, który dodał, że kadencja tego zespołu będzie trwała 5 lat.

Poseł Latos przyznał, że za pracę w zespole będzie przewidziana gratyfikacja, ale jak podkreślił: "mowa tu o symbolicznym wynagrodzeniu".

Czytaj: Odszkodowania za szczepienia. Co trzeba wiedzieć? Fundusz Kompensacyjny w skrócie

Mieszanie szczepionek daje większą odpowiedź komórkową. Co z efektami ubocznymi?

W jaki sposób można ubiegać się o odszkodowanie za powikłania po szczepieniu?

- Aby móc ubiegać się o odszkodowanie, konieczne będzie wpłacenie 200 zł. Kwota ta w przypadku potwierdzenia niepożądanego odczynu poszczepiennego będzie oddawana osobie wnioskującej wraz z odszkodowaniem - tłumaczył poseł Latos, podkreślając, że odszkodowanie będzie wyłączone z opodatkowania.

- Osoba, która miała nieżądany odczyn albo jej przedstawiciel będzie musiała złożyć wniosek o odszkodowanie do Rzecznika Praw Pacjenta, który podejmie decyzję - tłumaczył poseł Piecha.

Czytaj: Diagności walczą o dodatki covidowe. Jest petycja do MZ i premiera. "Jesteśmy jedyni tak wykluczeni"

Pielęgniarki bez dodatkowych pieniędzy i kuriozalna odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Ile niepożądanych odczynów poszczepiennych odnotowano w Polsce?

- Na dzień 2 grudnia tego roku niepożądanych odczynów poszczepiennych w skali kraju było 16349, z tego potwierdzonych już zweryfikowanych było 13276. 421 przypadków skończyło się hospitalizacją, to jest około 2,5 proc. - wyliczał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- W tych danych, które otrzymaliśmy 103 osoby trafiły i zakończyły leczenia w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym lub Izbie Przyjęć. Zanotowaliśmy 78 przypadków wstrząsu anafilaktycznego, z czego 22 pacjentów było hospitalizowanych, a 13 trafiło do SOR - tłumaczył. 

- Procentowo najwięcej jest odczynów łagodnych, to jest 85,1 proc, odczynów poważnych, jest 11,5 proc. i ciężkich 3,4 proc. To pokazuje jak bezpieczne są szczepionki - dodał Kraska.

Jak podkreślił wiceminister, roszczenia będą obejmowały wszystkie szczepienia od momentu ich rozpoczęcia, czyli od 26 grudnia 2020 roku. W pierwszym roku fundusz będzie zasilony z budżetu państwa kwotą 10 mln, a  orzeczenia będą wydawane w ciągu 2 miesięcy.

Od orzeczenia będzie przysługiwało odwołanie do Sądu Administracyjnego.  

Czytaj: Ekspert Rady Medycznej o nowych obostrzeniach: "Za późno"

Przymus czy obowiązek szczepień. Andrusiewicz rozwiał wątpliwości

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum