Odpowiedzialność za błędy lekarza zależy od formy zatrudnienia

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 26 września 2014 11:36

Najkorzystniejsza dla specjalisty w przypadku błędu w sztuce jest ochrona wynikająca z umowy o pracę.

Odpowiedzialność za błędy lekarza zależy od formy zatrudnienia
Jak wskazuje Rzeczpospolita, odpowiedzialność specjalisty za błąd w sztuce może być trojaka - karna, zawodowa i cywilna. Dla egzekwowania tej ostatniej istotne znaczenie ma forma świadczenia usług medycznych.

Poszkodowany przez lekarskie zaniedbanie może dochodzić, na zasadach przewidzianych w kodeksie cywilnym, odszkodowania w wysokości wszelkich poniesionych kosztów leczenia - rozumianych szeroko, łącznie z nakładami poniesionymi na rehabilitację, transport, wizyty rodziny w szpitalu itp. - a także zarobków utraconych na skutek rozstroju zdrowia.

W przypadku utraty, choćby częściowej, możliwość pracy zarobkowej bądź też zwiększenia się potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość pacjentowi przysługuje prawo do stałej renty wypłacanej przez odpowiedzialnego za szkodę. Jednorazową kwotą pieniężną przysługującą ofierze błędu lekarskiego, mającą wyrównać jego ból i cierpienie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, jest zadośćuczynienie przewidziane w art. 445 § 1 kodeksu cywilnego.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum