Odpłatne eksperymenty medyczne z użyciem komórek macierzystych. Kraska: to nieetyczne

Autor: oprac. KM • Źródło: Radio Plus, RPO/Rynek Zdrowia18 października 2022 18:00

- Z punktu etycznego, moralnego prowadzenie tych terapii komercyjnie według mnie jest nieetyczne, to na pewno powinno być poprzedzone badaniami przedklinicznymi, klinicznymi - mówił w Radiu Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, odnosząc się do płatnych eksperymentalnych terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Odpłatne eksperymenty medyczne z użyciem komórek macierzystych. Kraska: to nieetyczne
- To na pewno powinno być poprzedzone badaniami przedklinicznymi, klinicznymi - mówi wiceminister zdrowia. Fot. Shutterstock
  • Waldemar Kraska odniósł się do głośnej ostatnio sprawy eksperymentów z komórkami macierzystymi, za które uczestnicy dostawali pieniądze
  • W ocenie wiceministra komercyjne terapie tego typu są nieetyczne
  • Wiceszef resortu zdrowia wskazał, że powinny być one poprzedzone badaniami przedklinicznymi i klinicznymi
  • Kraska zapowiedział, że przygotowywane są w tym zakresie "pewne regulacje prawne"

Komercyjne eksperymenty z komórkami macierzystymi są nieetyczne

18 października w rozmowie z Radiem Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odniósł się m.in. do głośnej sprawy płatnych eksperymentów z komórkami macierzystymi.

- W tej chwili przygotowujemy pewne regulacje prawne - poinformował. - Rzeczywiście, z punktu etycznego, moralnego prowadzenie tych terapii komercyjnie według mnie jest nieetyczne, to na pewno powinno być poprzedzone badaniami przedklinicznymi, klinicznymi - zaznaczył.

W ocenie Kraski "czasem niestety placówki, które wykonują te badania, robią pacjentowi złudną nadzieję, że to jest panaceum na jego choroby". Wiceminister twierdzi również, że wprowadzenie zakazu pobierania opłat od uczestników tych terapii "byłoby pewnym rozwiązaniem, które by ucywilizowało" ten proceder. Podkreśla, że "trzeba rozważyć" wprowadzenie tego zakazu.

RPO zabrał głos w sprawie

Przypomnijmy: kilka dni temu Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował do Ministerstwa Zdrowia list w sprawie komercyjnych badań nad komórkami macierzystymi. Pisał, że część pacjentów objęta eksperymentami miała doznać uszczerbku na zdrowiu i zapewnił o monitorowaniu kwestii wykonywania eksperymentów leczniczych z wykorzystaniem komórek macierzystych, które oferowane są odpłatnie pacjentom.

Zaznaczył, że lata temu, kiedy pojawiła się podobna sprawa, odniosło się do niej Ministerstwo Zdrowia i stwierdziło, że "kwestia odpłatności udziału pacjenta w terapii eksperymentalnej komórkami macierzystymi, co do którego właściwa miejscowo lokalna komisja bioetyczna wyraziła pozytywną opinię, może budzić kontrowersje etyczne (ze względu na angażowanie środków finansowych pacjenta przy braku twardych dowodów na skuteczność terapii)". Dodatkowo Rzecznik zaznaczył, że MZ informowało wówczas o "planach wprowadzenia ustawowego zakazu pobierania opłat od uczestników takich terapii".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum