Oddaną krew można odliczyć od podatku

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2015 09:51

Według wszelkich statystyk krwiodawców przybywa co roku. Średnio na tysiąc mieszkańców 31 oddaje krew, ale jak podkreślają specjaliści, to wciąż mało.

Oddaną krew można odliczyć od podatku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce oddawanie krwi jest honorowe, co oznacza, że nie otrzymuje się za to pieniędzy, ale tzw. ekwiwalent kaloryczny w postaci czekolady oraz drobne upominki. Jednorazowo zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą oddać po 450 mililitrów krwi. Kobiety cztery razy w roku, mężczyźni - sześć - informuje Gazeta Wrocławska.

Krwiodawcą może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat i jest zdrowa: przez pół roku nie wykonywała tatuaży i zabiegów operacyjnych, nie miała kontaktu z chorobami zakaźnymi. Przez rok krwi nie mogą oddać kobiety, które urodziły dziecko.

Honorowy dawca krwi otrzymuje zniżki na niektóre leki, może też korzystać z pomocy medycznej omijając kolejkę w szpitalach i przychodniach. Krew traktowana jest również jako darowizna przez urząd skarbowy, co można odliczyć od podatku. Krystyna Wilgosz, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu wskazuje, że ilość oddanej krwi mnoży się przez 130 zł za litr. Taka darowizna pomniejsza podatek dochodowy od osób fizycznych.

Więcej: http://www.gazetawroclawska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum