Oddaną krew można odliczyć od podatku

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2015 09:51

Według wszelkich statystyk krwiodawców przybywa co roku. Średnio na tysiąc mieszkańców 31 oddaje krew, ale jak podkreślają specjaliści, to wciąż mało.

Fot. Archiwum

W Polsce oddawanie krwi jest honorowe, co oznacza, że nie otrzymuje się za to pieniędzy, ale tzw. ekwiwalent kaloryczny w postaci czekolady oraz drobne upominki. Jednorazowo zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą oddać po 450 mililitrów krwi. Kobiety cztery razy w roku, mężczyźni - sześć - informuje Gazeta Wrocławska.

Krwiodawcą może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat i jest zdrowa: przez pół roku nie wykonywała tatuaży i zabiegów operacyjnych, nie miała kontaktu z chorobami zakaźnymi. Przez rok krwi nie mogą oddać kobiety, które urodziły dziecko.

Honorowy dawca krwi otrzymuje zniżki na niektóre leki, może też korzystać z pomocy medycznej omijając kolejkę w szpitalach i przychodniach. Krew traktowana jest również jako darowizna przez urząd skarbowy, co można odliczyć od podatku. Krystyna Wilgosz, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu wskazuje, że ilość oddanej krwi mnoży się przez 130 zł za litr. Taka darowizna pomniejsza podatek dochodowy od osób fizycznych.

Więcej: http://www.gazetawroclawska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum