×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Od tego symbolu na recepcie zależy cena za lek w aptece

Autor: oprac. KK • Źródło: Ministerstwo Zdrowia20 lutego 2023 20:20

Symbole umieszczone na recepcie wskazują między inny poziom odpłatności za leki refundowane, jakie ponosi kupujący. Dla przykładu symbol "P" oznacza, że otrzymasz lek za najniższą opłatę wynikającą z wykazu. Brak symbolu to też ważna dla farmaceuty wskazówka.

Od tego symbolu na recepcie zależy cena za lek w aptece
Od tego symbolu na recepcie zależy, ile zapłacisz za lek w aptece Fot. AdobeStock

Od tego symbolu na recepcie zależy, ile zapłacisz za lek w aptece

Ministerstwo Zdrowia przypomina, jakie informacje musi zawierać recepta, aby na jej podstawie można było wykupić leki z refundacją. Wskazuje również, co oznaczają umieszczone na niej adnotacje. 

Kluczowe z punktu widzenia pacjenta jest oznaczenie na recepcie poziomu odpłatności za leki refundowane. Jeśli na recepcie jest symbol "P" - pacjent otrzyma lek za najniższą opłatą wynikającą z obowiązującego wykazu leków refundowanych, natomiast brak symbolu - oznacza, że będzie to opłata najwyższa. Poza tym mogą się tu znaleźć wartości liczbowe 30 proc. lub 50 proc. oraz symbole R lub B. Co oznaczają?

Symbole oznaczające poziom odpłatności za lek na recepcie:

  • symbol P oznacza, że otrzymasz lek za najniższą opłatę wynikającą z wykazu,
  • brak symbolu oznacza, że otrzymasz lek za najwyższą opłatę wynikającą z wykazu,
  • symbole 30%, 50%, R lub B oznaczają, że otrzymasz lek z uwzględnieniem odpowiednio 30% lub 50% poziomu odpłatności, z uwzględnieniem odpłatności ryczałtowej (3,20 zł) lub bezpłatnie

- Natomiast, jeśli dla danego leku z wykazu leków refundowanych jest tylko jeden poziom odpłatności, lekarz nie musi go umieszczać na recepcie. Nie jest to również konieczne w przypadku, kiedy na recepcie znajduje się oznaczenie twoich uprawnień dodatkowych - informuje resort zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze