Od piątku nastolatkowie z zakazem wstępu do solariów
Od 16 lutego wchodzi w życie ustawa zakładająca całkowity zakaz korzystania z solarium przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia. Ustawa przewiduje też całkowity zakaz promocji i reklamy usług w zakresie udostępniania solariów.

Podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium, zobowiązany będzie umieścić w miejscu udostępniania solarium czytelne i widoczne informacje o zakazie korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie oraz informacji o ryzyku związanym z opalaniem się w nich. Wielkość, wzór i sposób umieszczenia tych informacji określi w rozporządzeniu minister zdrowia.
Ustawa przewiduje też całkowity zakaz promocji i reklamy usług w zakresie udostępniania solariów.
Kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium dokonywać będą organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i inne organy. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby korzystającej z solarium, będą one uprawnione do żądania okazania przez tę osobę dokumentu potwierdzającego wiek. Organy kontroli będą miały możliwość nałożenia na podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium kary pieniężnej w wysokości od 1 do 50 tys. zł kary.
Z inicjatywą dotyczącą zakazu korzystania z solariów przez niepełnoletnich wystąpił w minionym roku prezydent, który skierował do Sejmu projekt ustawy. O wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z solariów przez dzieci od wielu lat apelował do kolejnych ministrów zdrowia rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
Światowe badania dowodzą, że nadmierne wystawianie się na promieniowanie ultrafioletowe (UV) światła słonecznego ma wpływ na powstawanie raka skóry. To ryzyko, szczególnie u ludzi młodych, rośnie znacznie, gdy opalamy się w solarium. Tam dawka przyjętego promieniowania UV okazuje się być nawet kilkunastokrotnie wyższa niż np. na plaży nad Morzem Śródziemnym.
Jak zauważali eksperci w uzasadnieniu do projektu ustawy, o ile wiedza o szkodliwości tytoniu czy alkoholu wydaje się być powszechną, to w przypadku korzystania z solariów znaczna część społeczeństwa nie jest świadoma ich możliwego negatywnego wpływu na zdrowie. Nawet wśród osób, które zdają sobie sprawę z ryzyka brak jest wiedzy o jego faktycznej skali. Tymczasem już kilkakrotne opalanie się w solarium przez osoby poniżej 30 r.ż. powoduje wzrost zagrożenia wystąpieniem nowotworu skóry aż o 75 proc., a jednokrotne - o 20 proc.
- Nie ma żadnego nadużycia w twierdzeniu, że solaria są odpowiedzialne za dużą część raków skóry pojawiających się u osób w młodym wieku - mówił portalowi rynek zdrowia.pl prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)