Od 35 lat był przykuty do łóżka. Francuz popełnił samobójstwo wspomagane. Przed śmiercią oskarżył polityków o "brak odwagi"

Autor: PAP • Źródło: PAP16 czerwca 2021 08:40

Alain Cocq, przykuty do łóżka od 35 lat z powodu nieuleczalnej choroby, we wtorek w Bernie w Szwajcarii popełnił samobójstwo wspomagane. Przed śmiercią oskarżył francuskich polityków o "brak odwagi"

Od 35 lat był przykuty do łóżka. Francuz popełnił samobójstwo wspomagane. Przed śmiercią oskarżył polityków o "brak odwagi"
Samobójstwo wspomagane/ Fot. Shutterstock
  • Alain Cocq, 58-letni Francuz z Dijon we wtorek w Bernie w Szwajcarii popełnił samobójstwo wspomagane
  • U mężczyzny zdiagnozowano bolesną nieuleczalną chorobę sprawiającą, że ścianki jego tętnic się ze sobą sklejały
  • Chory od lat był przykuty do łóżka, podpięty do aparatury medycznej i uzależniony od pomocy innych osób

- Niniejszym chciałbym poinformować o mojej śmierci w Szwajcarii z godnością, w ramach procedury wspomaganego samobójstwa - napisał Alain Cocq w liście otwartym do prezydenta Francji Emmanuela Macrona, członków rządu i parlamentu.

Od 35 lat był przykuty do łóżka. We wtorek, 15 czerwca, popełnił samobójstwo wspomagane

Przed laty zdiagnozowano u niego bolesną nieuleczalną chorobę sprawiającą, że ścianki jego tętnic się ze sobą sklejały, co doprowadziło go do spędzenia 35 lat "w opiece paliatywnej". Od lat był przykuty do łóżka, podpięty do aparatury medycznej i uzależniony od pomocy innych osób.

Domagając się prawa do braku cierpienia i śmierci dwukrotnie próbował w 2020 roku popełnić samobójstwo odmawiając jedzenia i picia, narażając się na dodatkowe niewyobrażalne cierpienia. W tym samym roku poprosił prezydenta Macrona o zgodę na wydanie mu środka, który pozwoliłby mu umrzeć; Macron odmówił wyjaśniając, że nie pozwala mu na to prawo.

Alain Cocq przed śmiercią oskarżył polityków o "brak odwagi"

Cocq poinformował, że ma zamiar udać się do Szwajcarii, gdzie samobójstwo wspomagane jest legalne.

W swym "liście zza grobu" z Berna potępił "brak odwagi politycznej rządu, oskarżając go o odmowę wpisania do porządku obrad projektu ustawy o końcu życia z godnością - czy przez wspomagane samobójstwo, gdy osoba jest przytomna, czy przez eutanazję, gdy osoba nie jest już w stanie mówić". 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum