×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Od 2022 rewolucja w zwolnieniach lekarskich. L4 na nowe schorzenie

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, ZUS01 stycznia 2022 18:00

Od stycznia 2022 roku szykują się ogromne zmiany w zwolnieniach lekarskich. Zmienią się przepisy dotyczące okresu zasiłkowego i zasiłku chorobowego, poza tym na listę potencjalnych powodów l4 "wskoczy" nowa przypadłość.

Od 2022 rewolucja w zwolnieniach lekarskich. L4 na nowe schorzenie
Od 2022 zwolnienie lekarskie będzie można wystawić z nowego powodu? Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • Styczeń 2022 to ogromne zmiany w zwolnieniach lekarskich i ZUS. Zmieniają się przepisy dotyczące tzw. L4, ale również zasiłku chorobowego
  • Nowości będą zresztą nie tylko w przepisach. Z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2022 roku do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11) zostało wpisane wypalenie zawodowe
  • Co prawda nie zostało zakwalifikowane jako jednostka chorobowa, a jako syndrom mogący wpłynąć na stan zdrowia pracownika, a to nieco komplikuje odpowiedź na pytanie: "czy możliwe będzie L4 na wypalenie zawodowe?"
  • Potencjalne zastrzeżenia ZUS budzić może definicja i fakt, że to nie choroba, z drugiej jednak strony - jak wskazują eksperci - wypalenie zawodowe często wiąże się z innymi problemami natury psychicznej, w przypadku których wątpliwości w sprawie L4 nie ma

Sprawdź: Od 2022 na L4 bez pieniędzy. Wchodzą zmiany w zwolnieniach lekarskich

Od 1 stycznia ZUS zapłaci więcej za pobyt w szpitalu. O ile wzrośnie zasiłek?

Będą finansowe konsekwencje za brak obowiązkowych szczepień na COVID-19

Zwolnienie lekarskie od 1 stycznia 2022 po nowemu

Styczeń 2022 to spore zmiany, które obejmą zarówno zwolnienia lekarskie, jak i zasiłek chorobowy. Po pierwsze już od 1 stycznia zmienią się zasady liczenia okresu zasiłkowego. W dużym skrócie: ubezpieczeni otrzymają niższy zasiłek, bo okres za jaki będą mogli go pobrać, będzie krótszy niż dotychczas.

Co się zmienia? - Do 182 dniowego okresu zasiłkowego będą wliczane wszystkie poprzednie niezdolności do pracy, jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni.

Przed zmianą było tak: że do okresu zasiłkowego wliczało się poprzednią niezdolność do pracy, tylko jeśli była spowodowana tą samą chorobą, a przerwa nie przekracza 60 dni. Czyli, jeśli pomiędzy okresami niezdolności do pracy występował co najmniej jeden dzień przerwy, a niezdolność do pracy przed przerwą i po niej wynika z różnych chorób, to okres zasiłkowy liczony był od nowa.

To oznacza, że od 1 stycznia nie ma znaczenia czy choroba jest ta sama czy nie. Okres zasiłkowy będzie jeden i co do zasady będzie wynosił 182 dni.

Sprawdź: Od 2022 ogromne zmiany w ZUS. Niższy zasiłek chorobowy, krótsze L4 i macierzyński po nowemu

W 2022 podwyżki dla pielęgniarek, ratowników, opiekunów

Rośnie pensja minimalna od 2022. Podwyżki również w ochronie zdrowia

Od 2022 roku L4 na nową chorobę?

Nowe zasady dotyczące zwolnień lekarskich (krótsze okres zasiłkowy  oznacza także mniejszy zasiłek chorobowy), to nie jedyne zmiany, jakie ZUS funduje ubezpieczonym w 2022 roku. Gorącą dyskusję wywołuje również temat wypalenia zawodowego, a dokładniej pytanie, czy od 2022 roku zwolnienie lekarskie będzie można wziąć właśnie z tego powodu. Temat wywołuje zresztą poważną dyskusję i spore wątpliwości.

Wyjaśnijmy, że dyskusję zapoczątkowało wpisanie wypalenia zawodowego do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób WHO (ICD-11) w czerwcu 2019 roku, ale z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2022.

Co jednak istotne WHO nie zakwalifikowała wypalenia zawodowego jako jednostki chorobowej ani stanu medycznego, lecz jako syndrom mogący wpłynąć na stan zdrowia pracownika.

Co to oznacza w praktyce? Eksperci podkreślają, że temat będzie wymagał doprecyzowania.

- W świetle aktualnie obowiązujących przepisów wystawienie takiego L4 (z tytułu wypalenia zawodowego - przyp. red.) od nowego roku może być ryzykowne – komentował radca prawny Mariusz Mirosławski, wspólnik w Kancelarii MGM Mirosławski, Galos, Mozes. W praktyce oznacza to możliwość zakwestionowania go przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak podkreślał radca prawny "niezbędne mogą okazać się zmiany obowiązujących przepisów krajowych w kierunku usunięcia wątpliwości interpretacyjnej". 

-  Wobec tego, aby lekarz mógł „bezpiecznie”, czyli bez ryzyka podważenia, wystawić zwolnienie lekarskie na podstawie stwierdzonej diagnozy wypalenia zawodowego niezbędne mogą okazać się zmiany obowiązujących przepisów krajowych w kierunku usunięcia zakreślonej wątpliwości interpretacyjnej - dodawał. 

Czytaj również: Od 2022 zasiłek macierzyński po nowemu. Ważne zmiany

Od 2022 zmiany w urlopach. Rodzicielski, wychowawczy, ojcowski i opiekuńczy po nowemu

Od 2022 zasiłek macierzyński po nowemu. Ważne zmiany

Wypaleniu zawodowemu towarzyszą inne schorzenia. I tu z L4 nie ma wątpliwości

Na mogące pojawić się nieścisłości w interpretacji przepisów zwracał również uwagę dr Mateusz Grajek z Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

- Na pewno dalsze kroki będą związane z ich doprecyzowaniem - przekonuje cytowany w komunikacie prasowym SUM.

Eksperci wskazują jednocześnie, że wypalenie zawodowe bardzo często wiąże się również z innymi problemami natury psychicznej.

- Które są lepiej poznane i podlegają klasyfikacji - czego sztandarowym przykładem jest choćby depresja - wyjaśniają. W tym wypadku zasadność L4 nie budzi większych wątpliwości.

Czytaj także: Wypalenie zawodowe wśród lekarzy. Odchodzą z pracy, albo chcą jechać za granicę

Nie tylko wypalenie zawodowe, ale też covidowe. Na które z nich przysługuje L4?

Tylko do 9 stycznia można skorzystać z dodatkowego zasiłku z ZUS

Wypalenie zawodowe. Co to jest?

Przyczynami wypalenia zawodowego są między innymi przewlekły stres, zmęczenie czy zbyt wygórowane cele. Natomiast objawy dzielą się na fizyczne, behawioralne i emocjonalne.

Są wśród nich m.in. poczucie wyczerpania i wycieńczenia, obniżony nastrój, zobojętnienie, ale także  zmniejszona wydajność zawodowa, obniżenie oceny własnych dokonań i poczucie bezsensu.

Wypalenie zawodowe: Objawy:

  • fizyczne: poczucie wycieńczenia lub wyczerpania energii,
  • emocjonalne: obniżony nastrój, negatywne uczucia lub zobojętnienie przejawiające się cynicznym i pozbawionym empatii zachowaniem,
  • behawioralne: zmniejszona wydajność zawodowa, obniżenie oceny własnych dokonań i poczucie, że wszystko co się robi nie ma sensu lub jest niewystarczająco dobre.

Czytaj także: Milion Polaków z nowotworami i 131 rezydentów onkologii. Specjalizacja dla "pasjonatów i naukowców"

L4 na nową chorobę. Ekspert ostrzega: ZUS może podważyć zwolnienie lekarskie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze