×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Od 2022 rewolucja w ZUS. Zasiłek chorobowy i ubezpieczenie po nowemu

Autor: oprac. JKB • Źródło: ZUS, Rynek Zdrowia01 grudnia 2021 06:00

Od nowego roku zmienią się przepisy związane z obejmowaniem i ustawaniem ubezpieczeń dobrowolnych, czyli emerytalnego, rentowych oraz ubezpieczenia chorobowego. Od 1 stycznia 2022 nieopłacenie w terminie składki nie będzie powodem ustania tych świadczeń.

Od 2022 rewolucja w ZUS. Zasiłek chorobowy i ubezpieczenie po nowemu
ZUS wprowadza ważne zmiany od 1 stycznia. Fot. Shutterstock
 • Od nowego roku objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami nastąpi jedynie na podstawie zgłoszenia złożonego na dokumencie ZUS ZUA
 • Od 1 stycznia 2022 roku nieterminowe opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia nie będzie przyczyną ich ustawania
 • Od dnia objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami do dnia ich ustania, ubezpieczony będzie musiał rozliczać i opłacać składki za każdy miesiąc. Aby uniknąć ich płacenia, konieczne będzie wyrejestrowanie się z nich

Czytaj: L4 od 2022. Krótsze zwolnienie lekarskie i niższy zasiłek chorobowy. Duże zmiany

Wielka rewolucja w ZUS. Zasiłek chorobowy, L4 i macierzyński po nowemu

Duże zmiany w ZUS od 1 stycznia

Zmiany, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku dotyczą ubezpieczeń dobrowolnych. Przede wszystkim objęcie tymi świadczeniami nastąpi wyłącznie na podstawie zgłoszenia złożonego na dokumencie ZUS ZUA. Nie będzie możliwe objęcie ubezpieczeniami na podstawie tzw. wniosku dorozumianego, kiedy składki za dany miesiąc były rozliczone i opłacone w ustawowym terminie.

Jak informuje ZUS, ubezpieczenia dobrowolne będą ustawały, podobnie jak teraz, w momencie ustania tytułu podlegania tym ubezpieczeniom lub na podstawie złożonego wyrejestrowania na dokumencie ZUS ZWUA.

Najważniejsze zmiany od nowego roku:

 • nieterminowe opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia nie będzie przyczyną ich ustawania, a zmiana ta będzie stosowana już od grudnia 2021 roku;
 • jeżeli ubezpieczenia dobrowolne ustaną przed grudniem 2021 roku (czyli w listopadzie osoba nie będzie objęta ubezpieczeniami), to od 1 grudnia nie można im podlegać na podstawie wniosku dorozumianego, tj. na podstawie terminowej wpłaty składek za grudzień w styczniu 2022 roku – konieczne będzie ponowne zgłoszenie do nich na dokumencie ZUS ZUA;
 • osoba, która od 1 grudnia 2021 roku będzie chciała zrezygnować z ubezpieczeń dobrowolnych, będzie musiała się wyrejestrować (dokument ZUS ZWUA). Samo nieopłacenie składek nie wystarczy.

Sprawdź: ZUS na tropie zwolnień lekarskich. Sprawdzi, co robiłeś na L4 [NOWE METODY KONTROLI]

Więcej pieniędzy z ZUS. Zasiłek chorobowy zostanie podwyższony, ale tylko w jednym przypadku

Ważny kod na L4. Czy pracodawca widzi na zwolnieniu lekarskim rodzaj choroby?

Opłacanie składek i prawo do świadczeń

Jak przypomina ZUS, od dnia objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami do dnia ich ustania, ubezpieczony będzie musiał rozliczać i opłacać składki za każdy miesiąc. By nie płacić składek, konieczne będzie wyrejestrowanie się z nich.

Co równie ważne, od 1 stycznia, zaległość w składkach na ubezpieczenia społeczne nie będzie powodować ustania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jednak może mieć wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego:

 • jeśli zaległość przekroczy 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, to prawo do świadczeń nie będzie przysługiwało do czasu spłaty całości zadłużenia;
 • prawo do świadczeń przedawni się, jeżeli zadłużenie nie zostanie spłacone w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia.

ZUS wyjaśnia, że nowe przepisy umożliwią zachowanie ciągłości świadczeń ubezpieczeń dobrowolnych, gdy składki nie będą opłacone albo zostaną opłacone po terminie.

W praktyce oznacza to, że nie będzie trzeba składać wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Te wnioski wciąż można składać za okresy przed 1 stycznia 2022 roku, ale maksymalnie do 30 czerwca 2022 roku.

Zobacz też: Od 2022 zwolnienie lekarskie z nowego powodu. Masowo wzrośnie liczba L4

Zasiłek opiekuńczy na dziecko na kwarantannie. Jak dostać pieniądze?

L4 bez zasiłku. Ważna zmiana w przepisach może pozbawić chorobowego

Koronawirus. Kwarantanna - jak długo trwa i ile wynosi zasiłek? Zasady w szczycie czwartej fali

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze