×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Od 2022 nowy podatek zdrowotny. Danina wchodzi już 1 stycznia

Autor: oprac. JKB • Źródło: prawo.pl, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 31 grudnia 2021 20:27Zaktualizowano: 31 grudnia 2021 20:55

Polski Ład. Od 1 stycznia 2022 roku, zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorcy będą płacić podatek od płaconej składki zdrowotnej. Opodatkowani liniowo zostaną tym obciążeni już od 1 stycznia, natomiast pozostali sukcesywnie, w zależności od dochodów.

Od 2022 nowy podatek zdrowotny. Danina wchodzi już 1 stycznia
Już od 2022 nowy podatek zdrowotny. Zapłacą go prawie wszyscy. Fot. Shutterstock
  • Po zmianie przepisów – jak informuje prawo.pl - od 1 stycznia 2022 roku składka zdrowotna przestanie mieć cechy składki ubezpieczeniowej, a w związku z tym stanie się podatkiem zdrowotnym
  • Podatnik nie będzie mógł zapłaconej składki zdrowotnej odliczyć od podatku
  • Kolejna zmiana dotyczy jej ustalania – od 1 stycznia będzie liczona od faktycznego dochodu

Czytaj: Nowa pensja minimalna od 1 stycznia 2022. Podwyżki również dla pracowników ochrony zdrowia

Od stycznia kontrole L4 po nowemu. ZUS sprawdzi logowanie telefonu i dane z biura podróży

Zwolnienie lekarskie bez pieniędzy. Od 2022 rewolucja w L4

Zmiany w składce zdrowotnej od 2022 roku i podatek zdrowotny

1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie Polski Ład, który niesie ze sobą wiele ważnych zmian. Wśród nich znalazły się nowe zapisy dotyczące podatków i składki zdrowotnej. Okazuje się, że już z początkiem nowego roku podatnik nie odliczy zapłaconej składki zdrowotnej od podatku i będzie ona liczona od faktycznego dochodu, a nie za pomocą ustaleń kwotowych, co przekazał portal prawo.pl.

Z powodu zmian przepisów, składka zdrowotna przestanie mieć cechy składki ubezpieczeniowej, natomiast stanie się podatkiem zdrowotnym. Oznacza to w konsekwencji płacenie podatku od podatku.

Sprawdź: Od 2022 nowy podatek zdrowotny. Danina wchodzi już 1 stycznia

Od 2022 zwolnienie lekarskie z nowej przyczyny. Duże zmiany w L4

Jakie zostaną wprowadzone zmiany?

Dotychczas osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą składkę na ubezpieczenie zdrowotne w jednolitej wysokości 9 proc. od statystycznej podstawy wymiaru składki. Jednakże to się zmieni już 1 stycznia 2022 roku – przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym w wysokości 19 proc. zapłacą składkę w wysokości 4,9 proc. od swojego dochodu – informuje prawo.pl.

Wysokość składki nie będzie mogła być niższa niż kwota ustalona jako 9 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ze względu na wzrost wynagrodzenia, minimalna kwota składki zdrowotnej będzie wynosić 270,90 zł.

Z kolei w przypadku osób opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych składka będzie wynosić 9 proc. podstawy jej wymiaru, a do jej ustalenia konieczna będzie kwota rocznych przychodów.

To jednak nie koniec. Osoby stosujące opodatkowanie w formie karty podatkowej – jak zaznacza prawo.pl – podstawę miesięcznego wymiaru ich miesięcznej składki będzie stanowić kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązującego 1 stycznia 2022 roku.

Przeczytaj: Sporne 200 zł za złożenie wniosku o kompensatę za NOP. Opłata jest wygórowana?

Weszły nowe przepisy dotyczące kwarantanny dla współdomowników

Nie tylko wypalenie zawodowe, ale też covidowe. Na które z nich przysługuje L4?

Składka zdrowotna. Co z osobami zatrudnionymi na umowę o pracę?

Należy pamiętać, że wprowadzone zmiany od 1 stycznia dotyczą także osób zatrudnionych na umowie o pracę. Co prawda nadal będą płaciły składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. podstawy jej wymiaru, lecz novum jest fakt, że nie będzie ona odliczana od podatku 7,75 proc. liczonych od podstawy wymiaru składki.

Warto zaznaczyć, że taka zmiana będzie również obowiązywać emerytów – pod warunkiem, że ich składki na ubezpieczenie zdrowotne jest odliczany od wartości brutto emerytury – wyjaśnia prawo.pl.

- Składka zdrowotna choć nazwana została składką, w istocie swojej konstrukcji jest podatkiem zdrowotnym. Cechą odróżniającą składki od podatków jest ekwiwalentność – im wyższa składka tym wyższe świadczenie. Mechanizm ten działa w przypadku emerytur, rent, świadczeń krótkoterminowych, a także w ubezpieczaniach gospodarczych. W przypadku „podatku zdrowotnego” jest inaczej. Wyższa kwota na zdrowie nie wiąże się z lepszą jakością usług czy szybszym dostępem do świadczeń. Zatem jest to podatek zdrowotny, a nie składka – powiedział portalowi prawo.pl dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Zobacz też: Zwolnienie lekarskie z nowego powodu od 2022 roku

Od 2022 ogromne zmiany w ZUS. Niższy zasiłek chorobowy, krótsze L4 i macierzyński po nowemu

Kontrola w stołecznym szpitalu. Pod lupą rejestr aborcji i obumarłych ciąż. MZ: standardowa procedura

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum