Od 2022 nowy podatek zdrowotny. Danina wchodzi już 1 stycznia
Polski Ład. Od 1 stycznia 2022 roku, zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorcy będą płacić podatek od płaconej składki zdrowotnej. Opodatkowani liniowo zostaną tym obciążeni już od 1 stycznia, natomiast pozostali sukcesywnie, w zależności od dochodów.

- Po zmianie przepisów – jak informuje prawo.pl - od 1 stycznia 2022 roku składka zdrowotna przestanie mieć cechy składki ubezpieczeniowej, a w związku z tym stanie się podatkiem zdrowotnym
- Podatnik nie będzie mógł zapłaconej składki zdrowotnej odliczyć od podatku
- Kolejna zmiana dotyczy jej ustalania – od 1 stycznia będzie liczona od faktycznego dochodu
Czytaj: Nowa pensja minimalna od 1 stycznia 2022. Podwyżki również dla pracowników ochrony zdrowia
Od stycznia kontrole L4 po nowemu. ZUS sprawdzi logowanie telefonu i dane z biura podróży
Zwolnienie lekarskie bez pieniędzy. Od 2022 rewolucja w L4
Zmiany w składce zdrowotnej od 2022 roku i podatek zdrowotny
1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie Polski Ład, który niesie ze sobą wiele ważnych zmian. Wśród nich znalazły się nowe zapisy dotyczące podatków i składki zdrowotnej. Okazuje się, że już z początkiem nowego roku podatnik nie odliczy zapłaconej składki zdrowotnej od podatku i będzie ona liczona od faktycznego dochodu, a nie za pomocą ustaleń kwotowych, co przekazał portal prawo.pl.
Z powodu zmian przepisów, składka zdrowotna przestanie mieć cechy składki ubezpieczeniowej, natomiast stanie się podatkiem zdrowotnym. Oznacza to w konsekwencji płacenie podatku od podatku.
Sprawdź: Od 2022 nowy podatek zdrowotny. Danina wchodzi już 1 stycznia
Od 2022 zwolnienie lekarskie z nowej przyczyny. Duże zmiany w L4
Jakie zostaną wprowadzone zmiany?
Dotychczas osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą składkę na ubezpieczenie zdrowotne w jednolitej wysokości 9 proc. od statystycznej podstawy wymiaru składki. Jednakże to się zmieni już 1 stycznia 2022 roku – przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym w wysokości 19 proc. zapłacą składkę w wysokości 4,9 proc. od swojego dochodu – informuje prawo.pl.
Wysokość składki nie będzie mogła być niższa niż kwota ustalona jako 9 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ze względu na wzrost wynagrodzenia, minimalna kwota składki zdrowotnej będzie wynosić 270,90 zł.
Z kolei w przypadku osób opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych składka będzie wynosić 9 proc. podstawy jej wymiaru, a do jej ustalenia konieczna będzie kwota rocznych przychodów.
To jednak nie koniec. Osoby stosujące opodatkowanie w formie karty podatkowej – jak zaznacza prawo.pl – podstawę miesięcznego wymiaru ich miesięcznej składki będzie stanowić kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązującego 1 stycznia 2022 roku.
Przeczytaj: Sporne 200 zł za złożenie wniosku o kompensatę za NOP. Opłata jest wygórowana?
Weszły nowe przepisy dotyczące kwarantanny dla współdomowników
Nie tylko wypalenie zawodowe, ale też covidowe. Na które z nich przysługuje L4?
Składka zdrowotna. Co z osobami zatrudnionymi na umowę o pracę?
Należy pamiętać, że wprowadzone zmiany od 1 stycznia dotyczą także osób zatrudnionych na umowie o pracę. Co prawda nadal będą płaciły składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. podstawy jej wymiaru, lecz novum jest fakt, że nie będzie ona odliczana od podatku 7,75 proc. liczonych od podstawy wymiaru składki.
Warto zaznaczyć, że taka zmiana będzie również obowiązywać emerytów – pod warunkiem, że ich składki na ubezpieczenie zdrowotne jest odliczany od wartości brutto emerytury – wyjaśnia prawo.pl.
- Składka zdrowotna choć nazwana została składką, w istocie swojej konstrukcji jest podatkiem zdrowotnym. Cechą odróżniającą składki od podatków jest ekwiwalentność – im wyższa składka tym wyższe świadczenie. Mechanizm ten działa w przypadku emerytur, rent, świadczeń krótkoterminowych, a także w ubezpieczaniach gospodarczych. W przypadku „podatku zdrowotnego” jest inaczej. Wyższa kwota na zdrowie nie wiąże się z lepszą jakością usług czy szybszym dostępem do świadczeń. Zatem jest to podatek zdrowotny, a nie składka – powiedział portalowi prawo.pl dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.
Zobacz też: Zwolnienie lekarskie z nowego powodu od 2022 roku
Od 2022 ogromne zmiany w ZUS. Niższy zasiłek chorobowy, krótsze L4 i macierzyński po nowemu
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (4)