Od 19 lipca ważne zmiany w skierowaniach do sanatorium

Autor: tvn24bis.pl, nto.pl/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2019 12:23

W wyniku nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia ws. kierowania na leczenie albo rehabilitację uzdrowiskową, dopiero po roku od wyjazdu do sanatorium kuracjusz będzie mógł złożyć ponowne skierowanie i wyjechać na kolejny turnus.

Od 19 lipca ważne zmiany w skierowaniach do sanatorium
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do tej pory takie osoby mogły ubiegać się o kolejną wizytę od razu po powrocie do domu. To jednak nie jedyna zmiana.

Resort zdrowia tłumaczy, że wprowadzenie takiego rozwiązania jest podyktowane stale wzrastającą liczbą świadczeniobiorców, którzy często natychmiast po zakończeniu pobytu w uzdrowisku ponownie składają kolejne skierowania do sanatorium.

Z danych przedstawionych przez NFZ wynika, że rocznie do oddziałów wojewódzkich Funduszu wpływa około 500 tys. skierowań, z czego ok. 150 tys. to skierowania, które wpłynęły w okresie krótszym niż 12 miesięcy od dnia ostatniego zakończonego leczenia - czytamy w tvn24bis.pl.

Nowe przepisy znoszą również obowiązek weryfikacji skierowań po upływie 18 miesięcy od dnia ich wystawienia. Argument jest taki, że oczekiwanie na leczenie sanatoryjne osób dorosłych najczęściej przekracza ten okres i rodzi konieczność dokonywania weryfikacji skierowań. To często wiąże z koniecznością wizyty u lekarza oraz ponownych badań.

Jak informuje nto.pl, pacjent będzie miał obowiązek dostarczyć skierowanie do sanatorium do oddziału NFZ w ciągu 30 dni od daty jego wystawienia. Inaczej straci ono ważność. O miejscu, do którego zostanie wysłany pacjent, zdecyduje lekarz specjalista z NFZ.

Nie będzie też obowiązkowego skierowania na badanie RTG klatki piersiowej przed wyjazdem. Lekarz będzie wypisywał takie skierowanie, jeśli będą ku temu wskazania medyczne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum