Od 10 tys. do 100 tys. zł za powikłania po szczepieniu. Wkrótce ustawa trafi do Sejmu

Autor: PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia10 maja 2021 15:57

W najbliższym czasie ustawa o Funduszu Kompensacyjnym trafi na Stały Komitet Rady Ministrów i do Sejmu - zapowiedziała wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Od 10 tys. do 100 tys. zł za powikłania po szczepieniu. Wkrótce ustawa trafi do Sejmu
Wiceminister Goławska: ustawa o Funduszu Kompensacyjnym jest w trakcie uzgodnień. Fot. PTWP/screen
  • Projekt ustawa wprowadzającej fundusz kompensacyjny, jest w trakcie uzgodnień
  • O rekompensatę będą mogły ubiegać się osoby, u których wystąpiły niepożądane działania w wyniku przyjęcia szczepionki m.in. przeciw COVID-19
  • Rekompensata w zależności przede wszystkim od okresu pobytu w szpitalu wynieść ma od 10 tys. do 100 tys. zł

Wiceminister Goławska była pytana na konferencji prasowej w poniedziałek (10 maja), kiedy do Sejmu trafi ustawa przewidująca odszkodowania dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Odpowiedziała, że "jeśli chodzi o ustawę, która wprowadza fundusz kompensacyjny, jest ona w trakcie uzgodnień".

Spłynęło dużo uwag do ustawy o Funduszu Kompensacyjnym

- Spłynęło sporo uwag, które analizujemy i nanosimy poprawki. W najbliższym czasie ta ustawa trafi na Stały Komitet Rady Ministrów i do Sejmu - dodała wiceminister.

Przypomnijmy, że projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wprowadzającej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych (FKSO), trafił do konsultacji publicznych na początku kwietnia. Termin zgłaszania uwag do projektu już dawno minął. Wciąż nie jest jednak znane stanowisko resortu do uwag jakie do niego zgłoszono.

Zgodnie z projektem znanym z etapu konsultacji społecznych rekompensatę będą mogły ubiegać się osoby, u których wystąpiły niepożądane działania w wyniku przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 jeszcze przed wejściem w życie przepisów - po 26 grudnia 2020 roku, czyli wtedy, gdy rozpoczęto w Polsce te szczepienia.

Świadczeniem kompensacyjnym zostaną objęte również działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 r.

Rekompensata od 10 do 100 tys. zł

Rekompensata będzie miała charakter zryczałtowanej kwoty ustalonej w projekcie i w zależności przede wszystkim od okresu pobytu w szpitalu wynieść ma od 10 tys. do 100 tys. zł.

Projekt przewidywał szybkie wypłacanie pacjentom rekompensat za niepożądany odczyn poszczepienny na drodze administracyjnej. Planowane przepisy zakładają 60-dniowy termin na rozpatrzenie wniosku.

Dysponentem Funduszu Kompensacyjnego będzie Rzecznik Praw Pacjenta. Przy RPP zostanie powołany Zespół ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

Czy doszło do działań niepożądanych ma rozstrzygać zespół

- Zespół tworzyć będą m.in. lekarze - specjaliści, z szeroką wiedzą w zakresie szczepień ochronnych i rozpoznawania chorób. Zadaniem tych ekspertów będzie wspieranie naszej pracy poprzez analizowanie poszczególnych spraw i wydawane opinii dotyczących wniosków wpływających do Funduszu Kompensacyjnego - mówił w wywiadzie dla Rynku Zdrowia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

- Zespół ten w sposób przejrzysty, w oparciu o jasne kryteria będzie w pełni kompetentnie i merytorycznie rozstrzygał, czy doszło do zdarzenia niepożądanego związanego ze szczepieniem - zaznaczył Bartłomiej Chmielowiec.

Trudna dyskusja

Jak informował kilka dni temu Dziennik Rzeczpospolita, uwag do projektu ustawy wpłynęło wiele. I to nie tylko od przedstawicieli strony społecznej, bo projekt jest też przedmiotem burzliwych konsultacji międzyresortowych. Wątpliwości zgłaszają wszystkie ministerstwa, nie tylko resort finansów.

Z licznych uwag do MZ przesłanych przez stronę społeczną dotarły m.in. te przekazane przez Pracodawców RP.

Finansowanie świadczeń kompensacyjnych ma być zapewnione m.in. dzięki wpłatom firm farmaceutycznych. Właśnie przeciwko takiemu sposobowi zasilania Funduszu Kompensacyjnego opowiadają się Pracodawcy RP.

Zdaniem tej organizacji „wprowadzenie tego rozwiązania jest istotne w przypadku szerokiej akcji szczepiennej zmierzającej do uzyskania jak najszybciej odporności populacyjnej, ponieważ systemy kompensacyjne są istotnym elementem budowania zaufania do władz publicznych i systemów opieki zdrowotnej oraz do szczepień ochronnych, zwłaszcza w sytuacji, gdy to rządy państw są inicjatorem masowych akcji profilaktycznych, jak to ma miejsce w przypadku walki z pandemią COVID-19”.

Natomiast zaproponowany w tym kształcie projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw w opinii Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej jest nie do przyjęcia w dalszej perspektywie. „Brak jest argumentów, które przemawiają za tym, aby przedsiębiorcy produkujący szczepionki byli obciążani dodatkowymi kosztami związanymi z prawnie dopuszczonymi do obrotu produktami leczniczymi" - ocenili w kwietniu w stanowisku Pracodawcy RP.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum