Od 1 listopada po becikowe z zaświadczeniem o badaniach

Autor: IAR, RZ/Rynek Zdrowia • • 26 października 2009 13:28

1 listopada wchodzi w życie rozporządzenie, które na starających się o wypłatę becikowego nakłada obowiązek dołączenia dokumentu zaświadczającego odbycie przez matkę co najmniej trzech wizyt u ginekologa: po jednej w każdym trymestrze ciąży.

Według rozporządzenia, matka dziecka powinna pozostawać pod opieką lekarską najpóźniej od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Przypomnijmy: chodzi o standardowe badania, które każdej lekarz prowadzący ciążę zleca każdej pacjentce. Ich szczegółowy wykaz znajduje się w rozporządzeniu dotyczącym badań przesiewowych, obowiązującym od 2005 roku. Nowy obowiązek nie będzie oznaczał konieczności poddawania się dodatkowym badaniom, a specjaliści oceniają, że pozytywnie wpłynie on na zdrowie matki i płodu.

Zgodnie z rozporządzeniem becikowe będzie wypłacone, jeżeli jedno ze świadczeń zdrowotnych będzie udzielone kobiecie co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży. Terminy ich udzielenia oraz potwierdzenie, w którym tygodniu ciąży kobieta znalazła się pod opieką lekarza, muszą zostać wpisane do zaświadczenia lekarskiego. Będzie ono wypisane na specjalnym formularzu, określonym w rozporządzeniu resortu zdrowia, dostępnym w urzędach dzielnicowych, gminach oraz na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w zakładce "świadczenia rodzinne".

Procedura starań o becikowe jest podobna do dotychczasowej, a na złożenie dokumentów rodzice mają rok od daty urodzenia dziecka.
Wymaganie dołączenia zaświadczenia lekarskiego dotyczy także jednorazowego dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, wypłacanego na dzieci z rodzin, których dochód nie przekracza 504 złotych na osobę lub 583 złotych, jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.
Zarówno becikowe, jak i dodatek do zasiłku rodzinnego wynoszą po 1000 złotych. Rodziny nie przekraczające kryterium dochodowego mogą otrzymać oba te świadczenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum