×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Od 1 lipca zmiany na L4. Nowe oznaczenia zwolnień lekarskich ukrócą przekręty?

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe30 czerwca 2023 10:00Aktualizacja: 30 czerwca 2023 15:03

1 lipca 2023 r. rośnie minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w Polsce. Kwota wzrosła do  3106,44 zł. - Jest to naturalna konsekwencja kolejnej podwyżki płacy minimalnej w Polsce - tłumaczy ekspert.

Od 1 lipca zmiany na L4. Nowe oznaczenia zwolnień lekarskich ukrócą przekręty?
Od 1 lipca więcej pieniędzy na L4. Eksperci chcą oznaczenia zwolnień lekarskich wystawianych na telefon Fot. AdobeStock

 

Od 1 lipca więcej pieniędzy na L4. Eksperci chcą oznaczenia zwolnień lekarskich

Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes Conperio, największej polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowej, komentuje wzrost minimalnej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego od 1 lipca. Po zmianach podstawa wyniesie 3106,44 zł.

- Jest to naturalna konsekwencja kolejnej podwyżki płacy minimalnej w Polsce. Z jednej strony płaca minimalna goni inflację, z drugiej mam poważne obawy czy wszyscy przedsiębiorcy są w stanie za tym nadążyć. Rynek pracy nie jest jednolity, a rykoszetem dostać mogą mikrofirmy i małe biznesy rodzinne - podkreśla ekspert. 

Jak twierdzi mamy do czynienia z brakiem "zachowania odpowiedniego balansu w odgórnym wsparciu pracowników kosztem przedsiębiorców".

- Ci trapieni są dodatkowo zwolnieniami chorobowymi pobieranymi przez Polaków w rekordowych liczbach. Przypomnę tylko, że w całym ubiegłym orku w Polsce wystawiono 27 mln zwolnień lekarskich na łącznie 288,8 mln dni. Za 33 dni niezdolności do pracy wynagrodzenie wypłaca pracodawca -  zwraca uwagę.

- Straty firm oraz państwa liczone są w miliardach złotych. Wyższa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego na pewno nie zniechęci pracowników do pobierania fikcyjnych zwolnień. Korzystanie z „L4” w naszym kraju na tak szeroką skalę uatrakcyjniły ogólnodostępne teleporady. Aby nie były one aż tak atrakcyjne dla osób wykorzystujących "L4" w sposób niewłaściwy, to być może zwolnienie telefoniczne powinno być wystawiane z oznaczeniem "1" - chory musi leżeć. Wtedy też łatwiej byłoby wyciągać ewentualne konsekwencje z kontroli "lawirujących" pracowników, których np. nie zastano w trakcie zwolnienia w domu – ocenia Mikołaj Zając.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze